Ղարաբաղյան հակամարտությունը շատ զգայուն խնդիր է, որը չպետք է քննարկվի հանրության մեջ եւ ԶԼՄ-ներում: Այս մասին ադրբեջանական Lider հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է Իսրայելի արտաքին գործերի նախարար Ավիգդոր Լիբերմանը, ով ներկայումս գտնվում է Բաքվում:
«21-րդ դարը բազմաթիվ հակամարտությունների եւ ահաբեկչությունների դար է: Մենք, անշուշտ, հարգանքով ենք վերաբերվում Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը: Այդպիսի խնդիրներ կան աշխարհի շատ երկրներում, սակայն դրանցից ոչ մեկը չի լուծվել: Միջազգային կազմակերպություններն այդ հարցում ոչ համարժեք, կեղծավոր դիրքորոշում ունեն: Ցավոք, միջազգային հասարակությունը նախընտրում է քաղցր սուտը, քան դառը ճշմարտությունը»,- Լիբերմանի խոսքերն է մեջբերում «Интерфакс»-ը:
Լիբերմանը նաեւ հայտարարել է, որ ինքն անարդյունավետ բանակցությունների կողմնակիցը չէ.
«Եթե արդյունքներ չկան, ապա ինչի՞ համար են բանակցություններ տարվում»:
Իսրայելի արտաքին գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ Ադրբեջան կատարած այցի նպատակը քաղաքական եւ տնտեսական հարցերը քննարկելն է: Մասնավորապես՝ քննարկվելու է տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի ստեղծման հարցը:
Լիբերմանն ընդգծել է, որ ադրբեջանա-իսրայելական կապերի զարգացման համար կան շատ ոլորտներ, Իսրայելը պատրաստվում է ընդլայնել համագործակցությունը նաեւ տնտեսական ոլորտում:
Երկու երկրների միջեւ, նրա խոսքով, կան շատ ընդհանուր գծեր, երկկողմանի հարաբերությունները նրանց միջեւ զարգանում են արագ տեմպերով:
«Ուրախալի է, որ ե՛ւ Ադրբեջանը ե՛ւ Իսրայելը համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամից դուրս եկան առանց կորուստների: Մենք նախատեսում ենք ադրբեջանցի մասնագետների հետ համագործակցել տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում: Պատրաստվում ենք զարգացնել էներգետիկայի ոլորտում ունեցած կապերը: Ադրբեջանն առաջարկում է էներգետիկական կարեւոր նախագծեր: Հույս ունեմ, որ մինչեւ տարեվերջ կողմերը հստակ որեւէ պայմանավորվածության կհասնեն էներգետիկայի ոլորտում համագործակցելու հարցում»,- ընդգծել է Լիբերմանը:

Карабахский конфликт является очень чувствительной проблемой, которая не должна обсуждаться в обществе и СМИ. Об этом азербайджанскому телеканалу Lider заявил министр иностранных дел Израиля Авигдор Либерман, который находится в настоящее время с визитом в Баку.
«В целом, XXI век начался как век большого числа конфликтов и терактов. Мы, конечно же, с уважением относимся к территориальной целостности Азербайджана. Такие конфликты существуют во многих странах мира, но ни один из них не разрешен. Международные организации в связи с ними демонстрируют неадекватную, лицемерную позицию. К сожалению, мировое сообщество предпочитает сладкую ложь горькой правде», — цитирует израильского министра агентство «Интерфакс».
Комментируя переговоры по урегулированию между сторонами затянувшихся конфликтов, Либерман отметил, что не является сторонником «безрезультатных переговоров, если не будет результатов, то ради чего ведутся эти переговоры?».
По поводу цели его визита в Азербайджан глава израильского МИД отметил, что на повестке в основном вопросы развития политических и экономических связей.
В частности, в ходе переговоров в Баку, по его словам, состоятся обсуждения по вопросу создания межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству.
Либерман отметил, что для развития азербайджано-израильских связей имеются различные области, Израиль намерен также расширить сотрудничество в области энергетики.
У двух стран, по его словам, есть много схожих черт, двусторонние отношения между ними развиваются быстрыми темпами.
«Отрадно, что и Азербайджан, и Израиль вышли из глобального финансового кризиса без ущерба. У нас есть планы работать совместно с азербайджанскими специалистами в областях информационно-коммуникационных технологий, образования и здравоохранения. Также мы намерены развивать связи в области энергетики. Азербайджан выдвигает предложения по важным энергетическим проектам. Надеюсь, до конца года стороны придут к конкретной договоренности по новому сотрудничеству в области энергетики», — подчеркнул Либерман.