Ամերիկյան  Goldman Sachs բանկը հայտարարել է ընկերության ակտիվների կառավարման ստորաբաժանման տնօրենների խորհրդի նախագահի պաշտոնից 55-ամյա տնտեսագետ Ջիմ Օ’Նիլի հեռանալու մասին:
Օ’ Նիլը հայտնի է ոչ միայն բանկային, այլեւ միջազգային շրջանակներում որպես մարդ, ով 2001-ին մտածել է զարգացող երկրներ համարվող Ռուսաստանին, Բրազիլիային, Հնդկաստանին եւ Չինաստանին միավորող խմբի հապավումը` ԲՐԻԿ:
2001-ին նրա կողմից մշակված տեսության համաձայն` հաջորդ 10 տարիներինայդ խմբի երկրները, հատկապես Չինաստանը, առավել զգալի ազդեցություն կունենան միջազգային շուկաների եւ տնտեսական աճերի վրա, ինչն իսկապես տեղի ունեցավ, գրում է «Կոմերսանտը»:
Bloomberg-ին տված հարցազրույցում «պարոն ԲՐԻԿ»-ը, ինչպես նրան հաճախ անվանում են, հայտնել է, որ դեռ չի որոշել, թե ինչով է զբաղվելու Goldman Sachs-ից հեռանալուց հետո: Բայց առանց աշխատանքի նա չի մնա, քանի որ պարբերաբար մեկնաբանություններ եւ գործարար կանխատեսումներ է անում բիզնես լրատվամիջոցներում:

Американский банк Goldman Sachs объявил об уходе с поста председателя совета директоров подразделения по управлению активов, 55-летнего экономиста Джима О`Нила.
Господин О`Нил широко известен не только в банковских, но и в международных кругах как человек, который в 2001 году придумал аббревиатуру БРИК для группы развивающихся экономик Бразилии, России, Индии и Китая. Согласно разработанной им в 2001 году теории, в последующие десять лет страны этой группы, особенно Китай, будут оказывать наиболее значительное влияние на мировые рынки и экономический рост, что и подтвердилось, пишет «Коммерсантъ»
В интервью Bloomberg мистер БРИК, как его часто называют, сообщил, что пока не решил, чем будет заниматься после того, как расстанется с Goldman Sachs. Но без работы он точно не останется, так как регулярно дает комментарии и делает прогнозы в деловых СМИ.