Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն բողոք է հայտնել Ռուսաստանին` երկու ռուսական կործանիչների իր օդային տարածք ներխուժելու փաստի հետ կապված: Այդ օդանավերը ձերբակալելու համար օդ են բարձրացել ճապոնական օդանավերը, հաղորդել է Ճապոնիայի պաշտպանության նախարարությունը:
Ճապոնիայի ՊՆ փոխանցմամբ` ռուսական երկու «Սու-27» օդանավերն, այսօր` փետրվարի 7-ին, ժամը 14:59-ին, խախտել են Ճապոնիայի օդային տարածքը` Հոկայդո կղզու մոտ գտնվող Ռիսիրի կղզու մոտակայքում:
Ըստ տեղեկատվության, ռուսական օդանավերը Ճապոնիայի տարածքում անցկացրել են 1 րոպե 11 վայրկյան: Դրանք ձերբակալելու համար օդ են բարձրացել Ճապոնիայի ինքնապաշտպանության ուժերի կործանիչները:
Միաժամանակ, Ռուսաստանի ՊՆ-ն արդեն հերքել է մեղադրանքները: «Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմի ծովային ավիացիայի թռիչքներն այդ շրջանում պարբերաբար անցկացվում են միջազգային կանոնների խիստ պահպանմամբ, առանց խախտելու այլ պետությունների սահմանները»,-ասել է ՌԴ Արեւելյան ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայության ներկայացուցիչ Ռոման Մարտովը:
Խորհրդանշական է, որ այսօր` փետրվարի 7-ին, Ճապոնիայում նշում են հյուսիսային տարածքների օրը: Տոնի շրջանակներում տեղի ակտիվիստներն ավանդաբար ակցիաներ են կազմակերպում` պահանջելով Ճապոնիային վերադարձնել Կուրիլյան կղզիները, գրում է Nikkei թերթը:

МИД Японии выразил протест России в связи с вторжением в ее воздушное пространство двух российских истребителей. Для их перехвата в небо были подняты японские самолеты, сообщило Минобороны Японии.
По информации японского военного ведомства, два российских истребителя Су-27 7 февраля нарушили воздушное пространство Японии в 14.59 по местному времени (09.59 мск) к юго-западу от острова Рисири, находящегося недалеко от острова Хоккайдо. Самолеты РФ якобы находились в воздушном пространстве Японии одну минуту и 11 секунд. Для их перехвата в небо были подняты истребители Сил самообороны Японии.
Между тем в Минобороны России уже успели опровергнуть обвинения. «Полеты морской авиации Тихоокеанского флота в этом районе проводятся регулярно в строгом соответствии с международными правилами использования воздушного пространства, без нарушения границ других государств», - сказал представитель пресс-службы Восточного военного округа (ВВО) капитан первого ранга Роман Мартов.
Как пишет NEWSru.com, 6 февраля на островах Курильской гряды начались плановые межвидовые учения ВВО России. 7 февраля самолеты выполняли задачи боевой подготовки в Охотском море, на юге Курильской гряды экипажи также отрабатывали навыки по пилотированию в сложных метеорологических условиях и совершали разведку ледовой обстановки в зоне проливов в интересах гражданского судоходства.
Символично то, что сегодня, 7 февраля, в Японии отмечается День северных территорий. В рамках праздника местные активисты традиционно проводят акции с требованиями возвращения Японии Курильских островов, пишет газета Nikkei.