Եվրախորհրդարանը Թուրքիայից պահանջել է դուրս բերել իր օկուպացիոն զորքերը Կիպրոսի տարածքից: Բացի այդ եվրախորհրդարանը Անկարային կոչ է արել կոնկրետ միջոցներ ձեռք առնել Կիպրոսյան խնդրի կարգավորմանն ուղղված բանակցությունները հաջողությամբ ավարտելու համար: Ինչպես հաղորդում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը, եվրոպացի խորհրդարանականները ընդգծել են, որ Թուրքիայի կառավարությունը պետք է բանակցություններում «ընդունելի մթնոլորտ» ստեղծի` Կիպրոսի հյուսիսային մասից իր զորքերը անհապաղ դուրս բերելու ճանապարհով:
Բանաձեւում, որը գնահատում է Անկարայի կողմից ԵՄ անդամակցության համար պարտավորությունների կատարումը, նաեւ կոչ է արվում ձեռնամուխ լինել կղզու թուրք վերաբնակիչների խնդրի լուծմանը եւ ապահովել ներկայումս մեկուսացած եւ անբնակ դարձած Ֆամագուստա քաղաքն իր օրինական տերերին վերադարձնելը` համաձայն 1984 թվականին ընդունված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի թիվ 550 բանաձեւի:
Եվրախորհրդարանականները ափսոսանք են հայտնել, որ Թուրքիան արդեն 4-րդ տարին է հրաժարվում է հետեւել ԵՄ-ի հետ մաքսային միության մասին լրացուցիչ արձանագրության դրույթներին, ըստ որոնց նա համաձայնել է բացել իր նավահանգիստներն ու օդանավակայանները ԵՄ անդամ բոլոր երկրների, այդ թվում՝ Կիպրոսի Հանրապետության համար:
Բանաձեւում ընդգծվում է, որ այդ արձանագրության պայմաններն ամբողջ ծավալով չկատարելը «կարող է լուրջ հետեւանքներ ունենալ Թուրքիայի ԵՄ անդամակցության բանակցություններում»: Այդ բանաձեւի քննարկումների ժամանակ Իսպանիայի ԱԳ նախարարը հայտարարել է, որ այդ լրացուցիչ արձանագրության կյանքի կոչումը շարունակում է պայման մնալ ԵՄ-Թուրքիա բանակցությունների շարունակման համար: «Եթե այդ հարցում առաջընթաց չլինի, բանակցությունների նոր էջեր չեն բացվի»,- ընդգծել է նա:

Европейский парламент потребовал от Турции вывести оккупационные войска с территории Кипра. Кроме того Европарламент призвал Анкару принять конкретные меры для успешного завершения переговоров по урегулированию кипрской проблемы. Как сообщает ИТАР-ТАСС, европейские парламентарии подчеркнули, что правительство Турции должно создать «приемлемый климат на переговорах» путем немедленного начала вывода войск с северной части Кипра.
В резолюции, которая оценивает выполнение Анкарой обязательств по вступлению в Евросоюз, также содержится призыв приступить к решению вопроса о турецких поселенцах на острове и обеспечить возвращение изолированной и необитаемой в настоящее время части города Фамагуста ее законным жителям в соответствии с резолюцией Совбеза ООН 550 от 1984 года.
Европейские парламентарии выразили сожаление по поводу того, что Турция уже четвертый год отказывается соблюдать положения дополнительного протокола о таможенном союзе с ЕС, в соответствии с которым обязалась открыть свои морские и воздушные порты для судов всех стран Евросоюза, включая Республику Кипр.
В резолюции подчеркивается, что нежелание выполнять условия протокола в полном объеме «может иметь серьезные последствия для переговоров о вступлении Турции в ЕС». В ходе дебатов по резолюции министр иностранных дел Испании заявил, что проведение в жизнь дополнительного протокола остается условием продолжения переговоров ЕС и Турции о евроинтеграции. «Если не будет прогресса в этом вопросе, не смогут быть открыты новые переговорные главы», — подчеркнул он.