Ասոցացման համաձայնագրի եւ Ռուսաստանի հետ Հայաստանի քաղաքական եւ ռազմատեխնիկական հարաբերությունների գոյություն ունեցող ձեւաչափի միջեւ հակասություն չկա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին ասաց Կովկասի ինստիտուտի փոխտնօրեն, քազաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Նրա խոսքով` Հայաստանի, Մոլդովայի եւ Վրաստանի առջեւ տվյալ պահին, իսկապես, Ասոցացման համաձայնագրերի պատրաստման ու ստորագրման գործընթացն է: «Հայաստանը կամ-կամի խնդիր չի դնում եւ կձգտի Մաքսային միության եւ Ասոցացված անդամության շրջանակում դնել այնպիսի պարտավորություններ եւ ունենալ համաձայնագրի այնպիսի ձեւաչափ, որոնք միմյանց չեն հակասի: Այսինքն, Հայաստանի համար դրված է ոչ թե կամ-կամի, այլ եւ-եւ-ի խնդիր»,-հայտարարեց քաղաքագետը:
Նրա համոզմամբ` ինչպես Մոսկվայից, այնպես էլ Բրյուսելից ստացվող մեկնաբանությունները ցույց են տալիս, որ նրանց կողմից լիովին ընդունվում Հայաստանի բավականին փաստարկված դիրքորոշումը: «Ակնհայտ է, որ Մաքսային միության դեպքում օբյեկտիվ խնդիրներն աշխարհագրական առումով են, սակայն միաժամանակ Հայաստնի համար ռազամաստրատեգիական անվտանգության առումով առավել նախընտրելի է համագործակցությունը ՀԱՊԿ շրջանակում եւ երկկողմ հարաբերությունների մակարդակով»,-ընդգծեց Սեգեյ Մինասյանը:
Նա նաեւ ավելացրեց, որ ԵՄ-ում ասոցացված անդամությունը Հայաստանին կարող է ֆինանսական եւ տնտեսական առումով ռեսուրսներ տալ, որոնք ոչ միշտ եւ ոչ ամբողջությամբ հնարավոր կլինի ապահովել Մաքսային միության շրջանակում: «Դա քաղաքականություն է, որը տեղավորվում է կոմպլեմենտարիզմի ավելի լայն քաղաքականության շրջանակում, որը Հայաստանն իրականացնում է արդեն երկու տասնամյակ»,-նշեց նա` ավելացնելով, որ տարեվերջին մենք կունենանք ԵՄ ասոցացված անդամության կարգավիճակ, որը թույլ չի տա Հայաստանին սպառնալիքի տակ դնել ռազմաստրատեգիական համագործակցությունը եւ Ռուսաստանի հետ քաղաքական փոխգործակցությունը:

Проблем или противоречий между Соглашением об Ассоциации и имеющимся форматом военно-стратегических и политических отношений Армении с Россией нет. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил заместитель дирекотра Института Кавказа, политолог Сергей Минасян.
По его словам, перед Арменией, Молдовой и Грузией, действительно, на данный момент стоит задача подготовить и подписать Соглашение об Ассоциации. «Армения не ставит проблему или-или и будет стремиться в рамках Таможенного Союза и в рамках Ассоциированного членства ставить такие обязательства и иметь тот формат соглашений, которые не противоречили бы друг другу. То есть для Армении стоит задача не или-или, а и-и»,- заявил политолог.
По его убеждению, динамика разговоров и комментариев как из Брюсселя, так и из Москвы показывает, что ими вполне воспринимается достаточно аргументированная позиция Армении. «Очевидно, что в случае Таможенного Союза есть объективные проблемы географического плана, но в то же время в плане военно-стратегической безопасности для Армении наиболее предпочтительным является именно сотрудничество в рамках ОДКБ и в двусторонних отношениях. Это формат, который является превалирующим в любом виде отношений»,- подчеркнул Сергей Минасян.
Он также добавил, что ассоциированное членство в ЕС может дать Армении ресурсы финансового и экономического плана, которые не всегда и не в полной мере можно было бы обеспечить в рамках Таможенного Союза. «Это политика, которая укладывается в рамках более широкой политики комплементаризма, которую Армения реализует уже два десятилетия»,- заключил он, добавив, что к концу года мы будем иметь статус ассоциированного членства в Европейском Союзе, который не позволит Армении ставить под угрозу военно-стратегическое сотрудничество и политические взаимоотношения с Россией.
Отметим, что главы МИД стран Евросоюза на заседании 18 февраля в Брюсселе призвали ускорить работу над подготовкой соглашений об ассоциации с Молдовой, Грузией и Арменией.