2013 թվականին ընդդիմությունը չի դիմի այն մեթոդներին, որոնք առիթ կդառնան, որպեսզի իշխանություններն ուժ գործադրեն։ Այս մասին, այսօր` մարտի 6-ին, մամուլի ասուլիսին հայտարարել է Հայաստանի առաջին օմբուդսմեն Լարիսա Ալավերդյանը։
«Այս անգամ կլինեն բաց ու թափանցիկ բանակցություններ իշխանության հետ, որոնք վարագույներից այն կողմ պայմանավորվածությունների վկայություն չեն թվա», - նշել է Ալավերդյանը։ Ընդ որում նա ընդգծել է, որ Հայաստանի նախագահի նախկին թեկնածուն, «Ժառանգություն» կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը չի գնա զիջումների, կհրաժարվի ցանկացած պայմանավորվածությունից, եւ այդ առումով գնդակը իշխանության դաշտում է։
«Այսօրվա դրությամբ հենց իշխանություններ են հիասթափեցնում ժողովրդին», - նշել է Հայասանի առաջին օմբուդսմենը։ Ընդ որում Լարիսա Ալավերդյանը հույս է հայտնել, որ իշխանությունները ուժ կգտնեն իրենց մեջ եւ զիջումների կգնան։ «Իսկ եթե ոչ՝ ժողովուրդը կպայքարի», - ասել է Ալավերդյանը՝ ավելացնելով, որ իր կարծիքով Րաֆֆի Հովհաննիսյանի եւ այլ քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների միջեւ խորհրդակցությունները թափանցիկ բնույթ չեն կրում։

В 2013 году оппозиция не пойдет на методы, которые станут поводом, чтобы власти применили силу. Об этом на пресс-конференции 6 марта заявила первый омбудсмен Армении Лариса Алавердян.
«На сей раз будут открытые и прозрачные переговоры с властями, не выглядящие как свидетельство закулисных договоренностей», - отметила Алавердян. При этом она подчеркнула, что экс-кандидат в президенты Армении, лидер партии «Наследие» Раффи Ованнисян не пойдет на уступки, откажется от любых договоренностей, и в этом плане мяч находится на поле властей.
«На сегодняшний день именно власти разочаровывают народ», - отметила первый омбудсмен Армении. При этом Лариса Алавердян выразила надежду, что власти найдут в себе силы и пойдут на уступки. «А если нет, народ поборется», - сказала Алавердян, добавив, что на ее взгляд, консультации  между Раффи Ованнисяном и представителями других политических сил не носят прозрачный характер.