Եվրոյի գոտում հերթական գլխացավանքն է հասունանում` Կիպրոսը կարող է հայտարարել իր անվճարունակության մասին: Վարկանշային Moody's գործակալության զեկույցի համաձայն` Կիպրոսում կարող են միլիարդավոր դոլարներ կորցնել բոլոր այն անձինք, որոնք այդ երկրի բանկերում միջոցներ են ներդրել: Օրինակ` միայն Ռուսաստանի հնարավոր կորուստները գնահատվում են 19 մլրդ դոլար:
Կիպրոսի Կենտրոնական բանկի նախագահ Պանիկոս Դեմիտրիադեսը հայտարարել է, որ եթե մարտին Եվրամիությունը 17 մլրդ եվրո ֆինանսական օգնություն չհատկացնի, ապա «եվրոյի գոտին կհայտնվի համակարգային վտանգի առջեւ»:
Չի բացառվում, որ Կիպրոսի բանկերում հաշիվներ ունենան նաեւ հայաստանցի գործարարները: Կիպրսը միշտ էլ հայերի համար դիտվել է որպես կապիտալի խաղաղ հանգրվան: Ըստ տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանի` նախորդ տարիներին Հայաստանից հանվել է 2-3 մլրդ դոլար: Ամենայն հավանականությամբ` դրանց մի մասը հայտնվել է Կիպրոսում: Բացի այդ` «կիպրոսյան աղետից» կարող են տուժել նաեւ ռուսաստաբնակ մեծահարուստ հայերը:

В зоне евро назревает очередная головная боль – Кипр может заявить о своей неплатежеспособности. Согласно отчету рейтингового агентства «Moody`s», все те люди, которые сделали инвестиции в банках Кипра, могут потерять миллиардные доллары. Например, возможные потери только России оцениваются в $19 млрд.
Председатель Центрального банка Кипра Паникос Демитриадес заявил, что если Евросоюз не предоставит 17 млрд. евро финансовой поддержки Кипру, то «зона евро предстанет перед системной опасностью».
Не исключается, что в банках Кипра могут иметь счетa также армянские предприниматели. Кипр всегда являлся для Армении мирным пристанищем капитала. Согласно экономисту Татулу Манасеряну, в предыдущие годы из Армении было выведено $2-3 млрд. По всей вероятности, их часть находится на Кипре. Кроме того, от «кипрского бедствия» могут пострадать также богатые армяне, живущие в России.