«Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, 2008թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով 7 տարվա ազատազրկման դատապարտված Նիկոլ Փաշինյանի գործով մեղադրող կողմը վերաքնննիչ բողոք է ներկայացրել Հայաստանի Վերաքննիչ քրեական դատարան՝ պահանջելով բեկանել Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանի հունվարի 19-ին կայացրած դատավճիռը։ Այդ մասին NEWS.am-ին հայտնեց Փաշինյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը: Ըստ պաշտպանի՝ մեղադրող Հարություն Հարությունյանը պահանջում է մեղադրական դատավճիռ կայացնել նաեւ քր.օր.-ի 316 հոդվածի՝ 1-ին մասով (Բռնություն իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ): Հիշեցնենք, որ այդ հոդվածով դատարանն արդարացրել էր Փաշինյանին, թեեւ մեղադրող Կորյուն Փիլոյանը երկու տարվա ազատազրկում էր պահանջել: Մեղադրող կողմը 6 տարի էր պահանել 225 հոդվածի 1-ին մասով (Զանգվածային անկարգությունների կազմակերպում), բայց Մնացական Մարտիրոսյանը Փաշինյանին դատապարտել էր 7 տարվա ազատազրկման:
Պաշտպանը հայտնեց, որ մեղադրողի վերաքննիչ բողոքը զուրկ է հիմքից եւ կրկնում է մեղադրական եզրակացությունը:
Պաշտպանը նշեց նաեւ, որ մինչեւ փետրվարի 19-ը Փաշինյանի պաշտպանները ներկայացնելու են վերաքննիչ բողոքը՝ պահանջելով ազատ արձակել Նիկոլ Փաշինյանին:

Прокуратура требует ужесточить наказание главному редактору армянской оппозиционной газеты «Айкакан жаманак» Николу Пашиняну, который осужден на 7 лет лишения свободы за организацию массовых беспорядков 1-го марта 2008 года. Сторона обвинения представила жалобу в Апелляционный уголовный суд, требуя аннулировать приговор судьи суда общей юрисдикции столичных общин Центр и Норк-Мараш Мнацакана Мартиросяна от 19 января. Об этом корреспонденту Новости Армении — NEWS.am сообщила адвокат Никола Пашиняна Лусине Саакян.
По ее словам, прокурор Арутюн Арутюнян требует вынести обвинительный приговор также по 1-ой части ст. 316 УК Армени (насилие в отношении представителя власти). Напомним, что по этой статье суд оправдал Пашиняна, хотя прокурор Корюн Пилоян требовал 2 года лишения свободы. Сторона обвинения требовала 6 лет по ст.275, ч.1 (организация массовых беспорядков), но судья Мнацакан Мартиросян приговорил Никола Пашиняна к 7 годам лишения свободы.
Адвокат подчеркнула, что жалоба стороны обвинения лишена оснований и повторяет обвинительное заключение. Лусине Саакян отметила также, что до 19 февраля защитники Пашиняна представят иск с требованием оправдать Никола Пашиняна.