Իրանի ատոմային ծրագրում Թուրքիան հնարավորություն ունի միջնորդ դառնալ Իրանի եւ Արեւմուտքի միջեւ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում այսպիսի կարծիք հայտնեց Երևանի պետական համալսարանի իրանագիտության ամբիոնի վարիչ Գառնիկ Ասատրյանը։
Նրա խոսքով, Իրանը եւ Թուրքիան լավ հարաբերությունների մեջ են, եւ ոչինչ չի խանգարում Անկարային միջնորդ դառնալ այս բանակցություններում, մանավանդ, որ իրադարձությունների այսպիսի զարգացումը ցանկալի է Վաշինգտոնին։ Իսկ Իրանի եւ Արեւմուտքի միջեւ միջնորդ դառնալու Թուրքիայի ձգտումները փորձագետը բացատրեց Անկարայի տարածաշրջանում աշխարհաքաղաքական դերի բարձրացմամբ։
Մեկնաբանելով Իրանի դատական իշխանության մարդու իրավունքների շտաբի քարտուղար Մուհամադ Ջավադ Լարիջանի հայտարարությունը, թե Իրանը ապագայում նպատակ ունի միջուկային վառելիք մատակարարել հարեւան երկրներին, Ասատրյանը նշեց, որ այդպիսի սցենար հնարավոր է, եթե իհարկե Թեհրանը կարողանա համոզել Վաշինգտոնին եւ Եվրոպային, որ իր «խաղաղ ատոմի» ծրագրի իրագործումն անհրաժեշտություն է։

Turkey stands chances to mediate between Iran and West on nuke program, the head of Iranian studies department at Yerevan State University Garnik Asatryan told NEWS.am.
According to him, Iran and Turkey have good relations and nothing prevents Ankara from mediating the talks, as this scenario is desirable for Washington as well. The expert explains Turkey’s aspiration to become a mediator by Ankara’s desire to increase its geopolitical role in the region.
Commenting on the recent statement by secretary general of Iran’s High Council for Human Rights Mohammad Larijani about country’s intension to supply nuclear fuel to neighboring states, Asatryan said the scenario seems realistic. He also emphasized that Tehran will definitely convince Washington and Europe in necessity of its “peaceful atom” program implementation.