Թուրքիայի իշխանությունները հենց սկզբում բարձր մակարդակով թույլ են տվել Երեւան-Վան չվերթի իրականացումը, որի վերաբերյալ կան համապատասխան փաստերը, սակայն վերջին պահին նրանք փոխեցին իրենց դիրքորոշումը ճիշտ այնպես, ինչպես հայ-թուրքական արձանագրությունների դեպքում, սառեցնելով դրանք: Այս մասին այսօր՝ ապրիլի 15-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց թուրքագետ Ռուբեն Մելքոնյանը:
«Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ թուրքական իշխանությունները փորձում են քաղաքականացնել նույնիսկ այնպիսի ոչ քաղաքական հարց, ինչպիսին Երեւան-Վան չվերթն է: Իսկ քաղաքականացման գործընթացում նրանք հիմնական գործիքը սուտն ու կեղծիքն է»,-նշեց թուրքագետն՝ ընդգծելով, որ Երեւան-Վան չվերթի համատեքստում ակնհայտ են թուրքական քաղաքականության անլրջությունն ու անսկզբունքայնությունը:
Ռուբեն Մելքոնյանի խոսքով՝ Թուրքիան դեռեւս չմեկնարկած չվերթի դադարեցումը բացատրել է նրանով, որ այդ նախաձեռնությունն, առաջին հերթին, ստացվել է թուրքական կողմից, իսկ բիզնեսի տեսանկյունից չվերթը ձեռնտու էր հենց նրան: «Իհարկե, դա ծիծաղելի բացատրություն է: Պարզապես անլուրջ է դեռ չսկսված չվերթի չեղյալ հայտարարելը բացատրել բիզնեսի առումով ոչ ձեռնտու լինելով: Բացի այդ, ակնհայտ է, որ չվերթի սառեցումը կատարվել է ոչ թե Թուրքիայի քաղավիացիայի, այլ՝ ԱԳՆ-ի կողմից»,-ընդգծեց փորձագետը՝ հավելելով, որ այստեղ դեր է խաղում երկու հանգամանք՝ Ադրբեջանի բուռն արձագանքն ու թուրք հասարակության բացասական տրամադրվածությունը: «Սակայն նման տրամադրությունն ծագել է հենց Թուրքիայի իշխանությունների քայլերի հետեւանքով: Այս ամենը կարելի է համարել Թուրքիայի քաղաքականությանը բնորոշ հերթական դրսեւորումը՝ խոստանալ, ստորագրել, երաշխավորել, իսկ վերջում՝ հրաժարվել»,-ամփոփեց նա:

Турецкие власти изначально на самом высоком уровне позволили начало выполнения рейса Ереван – Ван, даже существуют соответствующие факты в связи с этим разрешением. Однако в последний момент они поменяли свою позицию и точно так же, как в случае с протоколами, заморозили процесс. Об этом на пресс-конференции 15 апреля заявил тюрколог Рубен Мелконян.
«Все это свидетельствует о том, что турецкие власти пытаются политизировать даже такой не политический вопрос, каковым является выполнение рейса Ереван – Ван. А в процессе политизации их основным инструментом становится ложь и фальсификация», - отметил тюрколог, подчеркнув, что в контексте рейса Ереван – Ван очевидны несерьезность и не принципиальность турецкой политики.
По словам Рубена Мелконяна, Турция разъясняла прекращение даже не начавшегося рейса тем, что инициатива, в первую очередь, поступила с турецкой стороны, а с точки зрения бизнеса рейс был выгоден именно ей. «Конечно же, это – смешное пояснение. Это просто несерьезно считать еще не начавшийся процесс невыгодным бизнесу. Кроме того, очевидно, что заморозка рейса была сделана не со стороны турецкой гражданской авиации, а Министерства иностранных дел», - подчеркнул эксперт, добавив, что здесь играют роль 2 обстоятельства: бурная реакция Азербайджана и негативный настрой в турецком обществе. «Однако подобный настрой возник именно вследствие шагов турецкой власти. Все это можно считать очередным проявлением характерной для Турции политики: обещать, подписать, гарантировать и в конце просто отказаться», - заключил Рубен Мелконян.