Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի կողմից ԲՀԿ-ի հասցեին գովեստի խոսքերը ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ վիրավորանք այդ կուսակցության հասցեին: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 16-ին, մամուլի ասուլիսում նշեց «Ժառանգություն» կուսակցության փոխնախագահ, նույնանուն խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը՝ մեկնաբանելով ՀԱԿ նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթը ՀԱԿ համագումարում:
Հակոբյանը Տեր-Պետրոսյանի ելույթը բաժանեց երեք մասի՝ գովեստ ԲՀԿ-ի հասցեին, բամբասանք Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հասցեին եւ խոսք բուրժուադեմոկրատական հեղափոխության մասին:
Նրա խոսքով՝ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի նպատակը ավազակապետական համակարգից այս կամ այն անդամին պոկելն է եւ նրանց իշխելը: Միաժամանակ, ըստ Հակոբյանի, նույն մեթոդը փորձել է կիրառել նաեւ Սերժ Սարգսյանի թիմը: «Դա քաղաքական խաբեբայություն է, սակայն մինչ օրս ԲՀԿ-ի առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին հաջողվել է անխղճորեն օգտագործել ՀԱԿ-ին եւ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանին, եւ նա հիմա էլ փորձում է նույնը անել»,-ասաց Ռուբեն Հակոբյանը:
«Ժառանգության» փոխնախագահը նաեւ նշեց, որ եթե Րաֆֆի Հովհաննիսյանի փոխարեն լիներ Գագիկ Ծառուկյանը, ապա ՀԱԿ-ը կաջակցեր նրան: «Չկա ոչ մի երաշխիք, որ եթե Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը գա իշխանության, ապա չի շարունակի այն, ինչ սկսել է 1996-ին, առավել եւս որ նա ներողություն չի խնդրել պետականությանը նման վնաս հասցնելու համար: Բացի այդ, նրա կողքին է մնում նրա «գլխավոր ճարտարապետ» Գագիկ Ջհանգիրյանը, ով երկրում բացասական երեւույթների հիմնադիրն է, որոնք մինչ օրս հնարավոր չէ արմատախիլ անել»,-նշեց նա:

Похвала Левона Тер-Петросяна в адрес партии «Процветающая Армения» не что иное, как брань в адрес этой партии. Об этом на пресс-конференции 16 апреля заявил глава парламентской фракции партии «Наследие» Рубен Акопян, комментируя высказывания первого президента Левона Тер-Петросяна.
Акопян также разделил выступление Л. Тер-Петросяна на три части: хвала в адрес партии «Процветающая Армения», сплетни о Раффи Ованнисяне, и речь о буржуазно-демократической революции.
По его словам, цель Л. Тер-Петросяна отделить от системы бандократии тех или иных членов, и властвовать над ними. Между тем, по мнению Акопяна, тот же метод попыталась применить команда Сержа Саргсяна: «Это политическое жульничество. Однако до сих пор лидеру партии «Процветающая Армения» Гагику Царукяну удавалось безжалостно использовать Армянский национальный конгресс и Левона Тер-Петросяна, и он и сейчас пытается это сделать».
Акопян также отметил, что если бы вместо Раффи Ованнисяна был Гагик Царукян, то Армянский национальный конгресс поддержал бы его.
«Нет никакой гарантии, что если Левон Тер-Петросян придет к власти, то продолжит то, что начал в 1996 году, тем более, что он не попросил прощения за то, что нанес такой урон государственности. Кроме того, рядом с ним остается его «главный архитектор» Гагик Джангирян - основоположник отрицательных явлений в стране, которые до сих пор невозможно искоренить»,- отметил Акопян.