Բելգրադում, ապրիլի 22-ին, տեղի է ունեցել Հայաստանի դեսպան Գագիկ Ղալաչյանի հանդիպումը Սերբիայի խորհրդարանի Սերբիա-Հայաստան բարեկամության պատգամավորական խմբի անդամների հետ:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, որ հանդիպման ընթացքում նրանք մտքեր են փոխանակել հայ-սերբական հարաբերությունների զարգացման հնարավորությունների եւ առաջնահերթությունների վերաբերյալ, հնչել են բազմաթիվ առաջարկություններ` հատկապես մշակույթի եւ կրթության բնագավառում համագործակցության, գործարար շրջանակների միջեւ կապերի հաստատման վերաբերյալ:
ՀՀ դեսպանը հանգամանորեն ներկայացրել է ՀՀ արտաքին քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, առկա խնդիրները, ԼՂՀ հակամարտության կարգավորման գործընթացի ներկա փուլը:
Երկուստեք կարեւորվել է երկու երկրների խորհրդարանների միջեւ համագործակցության խթանումը: Դեսպան Ղալաչյանն ընդգծել է ինչպես երկկողմ մակարդակով, այնպես էլ տարբեր միջազգային ձեւաչափերում միջխորհրդարանական համագործակցության կարեւորությունը:

YEREVAN. – Armenia’s Ambassador to Serbia, Gagik Ghalachyan, met with members of the Serbia-Armenia Friendship Group of the Serbian parliament, on Monday in Belgrade.
They exchanged views on the priorities and the avenues for developing Armenian-Serbian relations, and numerous respective proposals were made, the Armenian MFA press service informs.
Ambassador Ghalachyan provided information on the primary directions of Armenia’s foreign policy, the existing problems, and the current phase in the Nagorno-Karabakh peace process.
The parties underscored the need to promote cooperation between the parliaments of the two countries and, in this context, Gagik Ghalachyan stressed the importance of interparliamentary cooperation.