Ուկրաինայի ԱԳ նախարար եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Լեոնիդ Կոժարան մտադիր է այցելել Հարավային Կովկաս` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիներ որոնելու նպատակով: Այս մասին նա լրագրողներին հայտնել է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի շտաբ-բնակարանում:
«Մտադիր եմ այցելել Վրաստան, Հայաստան եւ Ադրբեջան` քննարկելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա հակամարտության կարգավորման ուղիները»,-ասել է Կոժարան` պատասխանելով «ՌԻԱ Նովոստիի» այն հարցին, թե որպես ԵԱՀԿ նախագահ, Ուկրաինան ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել` կարգավորելու, այսպես կոչված, «սառեցված հակամարտությունները»:
«Հիշեցնում ենք, որ իրավիճակն այնքան էլ հեշտ չէ…Ցանկանում ենք խթան հաղորդել բանակցային գործընթացին եւ զգում ենք, որ լավ դինամիկա կա Վիեննայում ԵԱՀԿ միջոցով, այդ թվում` այնպիսի կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵՄ «Արեւելյան համագործակցություն» ծրագիրը»,-ասել է Կոժարան: Ընդ որում, նա հիշատակել է խորհրդարանական ֆորումի անցկացումն այնպիսի համագործակցության շրջանակներում, որտեղ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունները կարող են խոսել միմյանց հետ:

The OSCE Chairperson-in-Office, Ukrainian Foreign Minister Leonid Kozhara will visit South Caucasus to seek solutions to the Karabakh conflict.
Kozhara plans to visit Georgia, Armenia and Azerbaijan to discuss possible ways of settlement, he told reporters at the UN headquarters in New York, RIA Novosti reported.
“We understand that the situation is not simple. We want to give impetus to the negotiation process and feel that there is good momentum through the OSCE in Vienna, including through such organizations as Eastern Partnership project,” he said.
OSCE chief pointed at parliamentary forum, within the framework of this partnership, where the delegations of Armenia and Azerbaijan will be able to talk to each other.