Ուկրաինայի ԱԳ նախարար եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահ Լեոնիդ Կոժարան մտադիր է այցելել Հարավային Կովկաս` ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման ուղիներ որոնելու նպատակով: Այս մասին նա լրագրողներին հայտնել է Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի շտաբ-բնակարանում:
«Մտադիր եմ այցելել Վրաստան, Հայաստան եւ Ադրբեջան` քննարկելու Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ առկա հակամարտության կարգավորման ուղիները»,-ասել է Կոժարան` պատասխանելով «ՌԻԱ Նովոստիի» այն հարցին, թե որպես ԵԱՀԿ նախագահ, Ուկրաինան ինչ միջոցներ է մտադիր ձեռնարկել` կարգավորելու, այսպես կոչված, «սառեցված հակամարտությունները»:
«Հիշեցնում ենք, որ իրավիճակն այնքան էլ հեշտ չէ…Ցանկանում ենք խթան հաղորդել բանակցային գործընթացին եւ զգում ենք, որ լավ դինամիկա կա Վիեննայում ԵԱՀԿ միջոցով, այդ թվում` այնպիսի կազմակերպությունների միջոցով, ինչպիսին է ԵՄ «Արեւելյան համագործակցություն» ծրագիրը»,-ասել է Կոժարան: Ընդ որում, նա հիշատակել է խորհրդարանական ֆորումի անցկացումն այնպիսի համագործակցության շրջանակներում, որտեղ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի պատվիրակությունները կարող են խոսել միմյանց հետ:

Глава МИД Украины и действующий председатель Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) Леонид Кожара намерен посетить Южный Кавказ в поисках путей урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Об этом он сообщил журналистам в штаб-квартире ООН в Нью-Йорке.
«Я собираюсь посетить Грузию, Армению и Азербайджан и обсудить возможные пути урегулирования нынешних трений Азербайджана и Армении», - сказал Кожара, отвечая на вопрос РИА Новости о том, какие меры Украина как председатель ОБСЕ намерена принять для урегулирования так называемых «замороженных конфликтов».
«Мы понимаем, что ситуация не такая простая... Мы хотим придать толчок переговорному процессу и чувствуем, что есть хорошая динамика через ОБСЕ в Вене, в том числе через такие организации, как программа ЕС "Восточное партнерство"», - сказал Кожара. При этом он упомянул парламентский форум в рамках такого партнерства, где делегации Армении и Азербайджана могут говорить друг с другом.