Գյումրիում հնչած կրակոցների հետեւանքով Գյուլբենկյանի անվան վիրաբուժության կենտրոն տեղափոխված Հարություն Խաչատրյանը («Քավոր Հարութ») դուրս է գրվել հիվանդանոցից: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Գյուլբենկյանի անվան վիրաբուժության կենտրոնի տնօրեն Արմեն Իսահակյանը:
Նա նշեց, որ վերջինս դուրս է գրվել հիվանդանոցից, սակայն գալիս է հիվանդանոց, վիրակապը փոխում եւ նորից վերադառնում տուն: Տնօրենի խոսքով` Հարություն Խաչատրյանի առողջական վիճակը բավարար է, որեւէ բարդություն չկա:
Ինչպես ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, ապրիլի 23-ին, Ժամը 13.00-ի սահմաններում, Գյումրիի բժշկական կենտրոնից ոստիկանության Գյումրիի բաժնում ահազանգ էր ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Շիրակացի 54բ շենքի մոտից հրազենային վնասվածքներով իրենց մոտ են տեղափոխվել Հարություն Խաչատրյանը («Քավոր Հարութ») եւ Արտյոմ Կարապետյանը («Շեկո»): Վերջինս հիվանդանոցում մահացել էր: Ապրիլի 24-ին ոստիկանության Գյումրիի բաժնում 24-ամյա Վահե Ղուկասյանը (Գյումրիի նախկին քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանի եղբորորդին) խոստովանել էր, որ նշված հանցագործությունը կատարել է ինքը:
Ապրիլի 27-ին Վահե Ղուկասյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104 հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 6-րդ կետերով, 104 հոդվածի 1-ին մասով եւ 235 հոդվածի 1-ին մասով: Նույն օրը վերջինիս նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը: Վահե Ղուկասյանը գտնվում է «Երեւան-Կենտրոն» ՔԿՀ-ում:
Ապրիլի 25-ին ձերբակալված Գեւորգ Խաչատրյանի («Քավոր Հարութի» որդին) նկատմամբ ապրիլի 28-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի 1-ին մասով: Նույն օրը նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննության ընթացքում հարցաքննվել են շուրջ 60 վկաներ, կատարվել են առերես հարցաքննություններ, լուսանկարով անձին ճանաչման, ինչպես նաեւ անձին ճանաչման ներկայացնելու քննչական գործողություններ:
Նշանակվել են դատաբժշկական, ապրանքագիտական փորձաքննություններ, դատաքիմիական փորձաքննություն, դատաձգաբանական, դատամատնադրոշմային եւ դատաքիմիական համալիր փորձաքննություն, դատաձգաբանական եւ դատաքիմիական համալիր փորձաքննություններ:

Потерпевший по делу о перестрелке в Гюмри Арутюн Хачатрян («Сват Арут») выписан из больницы. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил директор медцентра имени Гюльбенкяна Армен Исаакян.
По его словам, состояние Хачатряна удовлетворительное, никаких осложнений нет.
Как сообщалось ранее, 23 апреля в районе 13:00 часов в результате перестрелки в больницу с пулевыми ранениями доставлены Арутюн Хачатрян (Сват Арут) и Артем Карапетян (Шеко), который от полученных ранений скончался в больнице. 24 апреля был задержан, а затем арестован племянник экс-мэра Гюмри Вардана Гукасяна – Ваге Гукасян. Он признался в вышеуказанном преступлении.
27 апреля в отношении Ваге Гукасяна было выдвинуто обвинение по 1 и 6 п. ч.2 34-104 ст., ч.1 ст.104 и ч.1 ст. 235 УК Армении. В тот же день в качестве меры пресечение в отношении Гукасяна был выбран арест. Ваге Гукасян находится в Уголовно-исправительном учреждении «Ереван-Центр».
Задержанному 25 апреля Геворка Хачатряна (сын «Свата Арута») выдвинуто обвинение по ч.1 ст. 235. В тот же день в качестве меры пресечения в отношении Хачатряна-мл. выбран арест.
В ходе предварительного следствия допрошено свыше 60 свидетелей, проведены очные допросы, опознание посредством фотографии. Назначены комплексные судебно-медицинская, судебно-химическая, судебно-баллистическая, дактилоскопическая экспертизы.
Предварительное следствие по делу продолжается.
По некоторым данным, у  Хачатряна и Карапетяна в прошлом были проблемы с родственниками бывшего мэра Гюмри Вардана Гукасяна.