Մայիսի 14-ին Հայ Ազգային Կոնգրեսի ներկայացուցիչներ Լեւոն Զուրաբյանը եւ Ավետիս Ավագյանը հանդիպել են Հայաստանում ԱՄՆ փոխդեսպան Բրյուս Դոնահյուի հետ` վերջինիս` Հայաստանում դիվանագիտական առաքելության ավարտի առիթով:
ՀԱԿ մամուլի ծառայությունից հայտնում են, թե հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանի ներքաղաքական իրավիճակը, Երեւանի ավագանու անցած ընտրությունները, Հայաստանում ժողովրդավարության կայացման ճանապարհին առկա մարտահրավերները, ինչպես նաեւ Հայաստանի զարգացման հեռանկարներին առնչվող հարցեր:
Հայ Ազգային Կոնգրեսի փոխնախագահ Լեւոն Զուրաբյանը մասնավորապես շեշտել է իշխանությունների կողմից հայաստանյան ընտրական համակարգի ջախջախումը, ինչպես նաեւ պետական համակարգի տոտալիտար եւ կոռումպացված բնույթը, որպես Հայաստանի ժողովրդավարացման եւ զարգացման հիմնական խոչընդոտներ: Փոխդեսպանի խնդրանքով նա անդրադարձ է կատարել նաեւ Հայաստանի տնտեսական իրավիճակի բարելավման հարցում Կոնգրեսի ունեցած մոտեցումներին:
Կոնգրեսի ներկայացուցիչները հաջողություն են մաղթել փոխդեսպան Դոնահյուին իր հետագա դիվանագիտական գործունեության մեջ:

Представители Армянского национального конгресса Левон Зуабян и Аветис Авакян 14 мая встретились с вице-послом США в Армеини Брюсом Донахью в связи с завершением его миссии в Армении.
Как сообщили Новости Армении – NEWS. am в пресс-службе Армянского национального конгресса, на встрече обсуждалась внутриполитическая ситуация в Армении, прошедшие выборы в Совет старейшин Еревана, вызовы на пути развития демократии в Армении.
Вице-председатель АНК Левон Зурабян отметил разгром избирательной системы Армении со стороны властей, а также тоталитарность и коррумпированность  госаппарата. По просьбе вице-посла, Зурабян представил и подходы АНК к развитию экономической ситуации в Армении.