Բուլղարիայում ԳԵՐԲ կուսակցությունը, որ հաղթել է արտահերթ ընտրություններում, պահանջում է նոր քվեարկություն անցկացնել: Նման հայտարարությամբ հանդես է եկել կուսակցության առաջնորդ եւ նախկին վարչապետ Բոյկո Բորիսովը: ԳԵՐԲ-ի առաջնորդը նշել է, թե պաշտոնական բողոքը սահմանադրական դատարան կներկայացնեն առաջիկա օրերին:
Կուսակցությունը կարծում է, թե իրենց վարկաբեկել է նորությունը, որը հայտնվել էր քվեարկության նախօրեին, երբ արգելված էր քաղաքական պայքարն ու քարոզչությունը:
Դատախազությունը տեղեկություն էր տարածել թե Բորիսովի խորհրդականներից մեկին պատկանող տպարանում կեղծ քվեաթերթիկներ են տպագրվել, գրում է Lenta.ru-ն:
Մայիսի 12-ին կայացած քվեարկության արդյունքում Բորիսովի կուսակցությունը ստացել էր 30 տոկոս ձայն` խորհրդարանի 270 տեղերից ստանալու 97-ը: Սոցիալիստները ստացել էին 83, էթնիկ թուրքերի շարժումը` 36, ազգայնական «Ատակա»-ն` 23 մանդատ: Նման վիճակում ԳԵՐԲ-ը մեկուսացման մեջ էր հայտնվել, մյուս կուսակցությունները պատրաստ չեն նրա հետ կոալիցիոն կառավարություն կազմել:

В Болгарии партия ГЕРБ, которая победила на прошедших внеочередных выборах, требует проведения нового голосования. С таким заявлением выступил лидер партии и бывший премьер-министр страны Бойко Борисов. Лидер ГЕРБ уточнил, что официальную жалобу в конституционный суд подадут в ближайшие дни
В партии ГЕРБ считают, что их дискредитировала новость, которая появилась накануне дня голосования, когда запрещено вести политическую борьбу и агитацию. Тогда прокуратура распространила информацию, что в типографии, принадлежащей одному из советников партии Борисова, нашли нелегальные бланки для голосования, пишет «Лента.Ру».
По результатам прошедшего 12 мая голосования, правоцентристская партия Борисова набрала более 30%. Таким образом, она получила 97 мест в парламенте из 270, социалисты - 83, партия этнических турок «Движение за права и свободы» - 36, а националистическая «Атака» - 23. При таком раскладе партия ГЕРБ оказалась в изоляции: остальные прошедшие в парламент партии не готовы формировать с ней коалиционное правительство.
Досрочные выборы в Болгарии были проведены из-за недовольства населения работой предыдущего правительства, которое возглавлял Бойко Борисов.