Քալիֆորնիայի Մոնթերեյ Փարք քաղաքում փակել են դպրոցներն ու քոլեջները՝ կրակոցների սպառնալիքի հետ կապված: Ոստիկանությունն արդեն ձերբակալել է հեռախոսային ենթադրյալ ահաբեկչին, որը խոստացել էր գնդակահարել կրթական հաստատություններից մեկի սաներին:
DailyNews Los Angeles-ը հայտնում է, որ սպառնալիքները ստացվել են տեղական ժամանակով առավոտյան ժամը 8-ի սահմաններում: Ոչ մի որոշակի դպրոց չէր նշվել: Հաջողվել էր պարզել, որ զանգը կատարվել էր Մոնթերեյ Փարքից: 19-ամյա ուսանողը, որի անունը չի հաղորդվում, ձերբակալվել է Սանտա Մոնիկա քոլեջի տարածքում: Հրատարակչության տվյալով՝ զանգեր են ստացել նվազագույնը վեց դպրոցներ:
Անանուն զանգից հետո իրավապահներն արագ արձագանքել են եւ փակել քաղաքի 10 դպրոցներ, տարհանել մարդկանց, գրում  է  NEWSru.com-ը:
Ամերիկյան իշխանություններն իզուր չէ, որ վախենում են նման սպառնալիքներից. Վերջին տարիներին դպրոցներում եւ բուհերում բազմիցս բռնության դեպքեր են գրանցվել:

В городе Монтерей-Парк в американском штате Калифорния закрыли школы и колледж Восточного Лос-Анджелеса в связи с угрозой растрела. Полиция уже задержала предполагаемого телефонного террориста, который обещал расстрелять детей в одном из учебных заведений.
Как сообщает DailyNews Los Angeles, угрозы поступили около 8 утра по местному времени. Никакой конкретной школы упомянуто не было. Однако было вычислено, что звонок поступил из Монтерей-Парка. 19-летний студент, чье имя не называется, был задержан на территории кампуса колледжа Санта-Моники. По информации издания, звонки поступили как минимум в шесть школ.
После анонимного звонка представители правоохранительных органов быстро среагировали и закрыли для занятий около 10 окрестных школ в городе, а также эвакуировали людей из кампуса колледжа, на сайте которого появилась предупреждающая об опасности надпись, пишет NEWSru.com.
Американские власти не зря опасаются подобных угроз: за последние годы слишком много насилия совершалось в школах и вузах.