ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման հայտնել է Ներքին եկամուտների ծառայության (IRS) նոր պետի անունը, որը կփոխարինի Սթիվեն Միլլերին: Հարկային ծառայության պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար է նշանակվել 42-ամյա Դենիել Ուերֆելը:
Ուերֆելը պաշտոնապես աշխատանքի կանցնի մայիսի 22-ին եւ կզբաղեցնի պաշտոնը մինչեւ ֆինանսական տարվա ավարտը: Սպիտակ տան մամուլի հաղորդագրությունում նշվում է, որ Ուերֆելի վրա է դրվում հարկային ծառայության հեղինակության եւ դրա հանդեպ քաղաքացիների վստահության վերականգնման պատասխանատվությունը:
Մինչ այս Ուերֆելը Օբամայի աշխատակազմում կառավարման եւ բյուջեի բաժնի տեսուչ էր աշխատում: Պետական ծառայության ընթացքում նա մի քանի մրցանակների է արժանացել պետական ֆինանսների կառավարման գործում ներդրած ավանդի համար, գրում է lenta.ru-ն:
Բարաք Օբաման Սթիվեն Միլլերին հեռացրել էր մայիսի 15-ին՝ IRS հարկային ծառայության շուրջ ծագած սկանդալից հետո: Գերատեսչությունը վերջին տարիներին չհիմնավորված ստուգումներ էր անցկացրել կոնսերվատիվ կազմակերպություններում, որոնք հարկային արտոնությունների հավակնորդ էին:

Президент США Барак Обама назвал преемника отправленного в отставку главы Службы внутренних доходов (IRS) Стивена Миллера. Временно исполняющим обязанности главы налоговой службой станет 42-летний Дэниэл Уэрфел.
Уэрфел сможет официально вступить в должность 22 мая и, как ожидается, останется на этой должности до конца финансового года. Как отмечается в пресс-релизе Белого Дома, на Уэрфела ложится ответственность за восстановление имиджа налоговой службы и доверия к ней граждан.
До сих пор Уэрфел работал инспектором отдела управления и бюджета в администрации Обамы. За время государственной службы он был удостоен нескольких наград Ассоциации бухгалтеров государственных учреждений США за вклад в управление государственными финансами, пишет «Лента.Ру».
Барак Обама объявил об увольнении Стивена Миллера 15 мая после разгоревшегося скандала вокруг налоговой службы IRS. Как выяснил ревизор Налогового управления, ведомство в течение нескольких последних лет проводило необоснованные проверки в отношении консервативных организаций, претендовавших на налоговые льготы.