Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանը ներողություն է խնդրել` հայտարարությունը տեղադրելով քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում:
«Հավաստում եմ, որ հինգ անգամ ժողովրդի վստահությունը շահած քաղաքապետն ամենից լավ գիտի ինչ բարձր գիտակցական մակարդակ ունի ժողովուրդը եւ ինչպես է նա գնահատում համայնքի ղեկավարի կողմից կատարված աշխատանքը:
Կրկին անգամ նշում եմ, որ մամուլին տված իմ հեռախոսային հարցազրույցներից մեկում տեղին չի օգտագործվել բառ, որի համար հայցում եմ այն համաքաղաքացիներիս ներողամտությունը, ում ակամայից վիրավորել եմ:
Վանաձորցիների նկատմամբ իմ անսահման սերն ու հարգանքը ես միշտ արտահայտել եմ գործով եւ հարազատ քաղաքի խնդիրները լուծելու վճռականությամբ»,- ասված է քաղաքապետի հայտարարության մեջ:
Նշենք, որ Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովը հաստատել է ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի նախագահ Արթուր Սաքունցի դիմումը` բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի կանոնների խախտման վերաբերյալ: Այս առնչությամբ ՀՔԱ Վանաձորի գրասենյակի տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է.
«Հանձնաժողովն առաջարկել է Վանաձորի քաղաքապետ Սամվել Դարբինյանին հստակ եւ աներկբա տեքստով հրապարակային ներողություն հայցել այն անձանցից, ում վիրավորել է իր արտահայտությամբ եւ տեղադրել այդ տեքստը Վանաձորի քաղաքապետարանի պաշտոնական կայքում:
Հիշեցնենք, որ Վանաձորի ՀՀԿ-ական քաղաքապետը 2013 թ. փետրվարի 21-ին «Հետք օնլայն» էլեկտրոնային էջում հրապարակել էր. «Դա մեր առաջնորդի պարտությունը չէր, դա մեր ժողովրդի անգիտակից լինելն էր. Վանաձորի քաղաքապետ» վերնագրով հոդվածը, որտեղ պարզաբանել էր Վանաձորում ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանի պարտությունը եւ նշել. «Դա մեր առաջնորդի պարտությունը չէր, դա մեր ժողովրդի անգիտակից լինելն էր, որ ժողովուրդը ինքը չի հասկանում` ինչ է անում»: Իսկ լրագրողի այն հարցին, թե միգուցե ՀՀԿ տեղական կառույցներն են բացթողումներ ունեցել նախընտրական քարոզչությն ընթացքում եւ քվեարկության օրը, Վանաձոր համայնքի ղեկավարը պատասխանեց. «Չէ, ամեն ինչ նորմալ է եղել, պարզապես ժողովուրդը չի հասկանում, էլի, ինքն ինչ պիտի է անի, որ ավելի լավ կյանքում հայտնվի: Անընդհատ ուզում է 0-ից սկսի, անընդհատ 0-ից սկսելով` միշտ գալիս է հասնում մինչեւ +1»:
Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողովին տված բացատրություններում Վանաձորի քաղաքապետ Ս. Դարբինյանը նշել է, որ լրագրողի տված հարցին պատասխանելիս ոչ տեղին օգտագործել է «անգիտակից» բառը` բնավ մտադրություն չունենալով վիրավորել որեւէ մեկի, առավել եւս հանրության մի մասի ինքնասիրությունը:

Мэр третьего по величине в Армении города Ванадзор Самвел Дарбинян попросил прощения у своих сограждан в связи со своими сделанными ранее комментариями, разместив заявление на официальном сайте мэрии.
«Уверяю, что мэр, пять раз получивший доверие народа, лучше всех знает, какой у народа высокий сознательный уровень и как он оценивает работу, проделанную руководителем общины.
Еще раз отмечаю, что в одном из своих телефонных интервью я неподобающим образом использовал одно слово, в связи с чем прошу прощения у своих сограждан, которых я поневоле оскорбил. Свою безграничную любовь и уважение к ванадзорцам я всегда выражал делом и решительностью при решении проблем родного города»,– отмечается в заявлении мэра.
Отметим, что Комиссия по этике высокопоставленных должностных лиц подтвердила обращение председателя ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Артура Сакунца по поводу нарушения правил этики высокопоставленных должностных лиц.
Напомним, что мэр Ванадзора от правящей Республиканской партии Армении 21 февраля 2013 года в опубликованной на сайте «Хетк онлайн» статье под названием «Мэр Ванадзора: Это было не поражением нашего лидера, это было последствием несознательности нашего народа» разъяснял поражение лидера РПА Сержа Саргсяна на выборах. В ответ на вопрос о том, допустили ли местные структуры РПА ошибки в ходе предвыборной агитации и в день голосования, руководитель общины Ванадзор отметил: «Нет, все было нормально, просто народ не понимает, что он должен сделать, чтобы жить лучшей жизнью. Все время хочет начать с нуля, все время начиная с нуля, всегда доходит до +1».
В разъяснениях, представленных Комиссии по этике высокопоставленных должностных лиц, мэр Ванадзора Самвел Дарбинян отметил, что, отвечая на вопрос журналиста, неподобающим образом употребил слово «несознательный», вовсе не имея намерения оскорбить кого-либо, тем более самолюбие определенной части общества.