Վրաստանի խորհրդարանական փոքրամասնությունը` «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցությունը, մայիսի 28-ին ի նշան բողոքի հրաժարվել է ներկա գտնվել խորհրդարանի լիագումար նիստին: Այդ մասին հայտնել է փոխխոսնակ, Ազգային շարժման առաջնորդներից Գեորգի Բարամիձեն:
«Վրաստանի իշխանությունները պատմության մեջ աննախադեպ վճիռ են կայացրել` ընտրելով քաղաքական հետապնդման, սպառնալիքների, վրեժի ուղին, եւ ձերբակալել են երկրի նախկին վարչապետին` հիմնական ընդդիմադիր կուսակցության գլխավոր քարտուղարին (Վանո Մերաբիշվիլի): Այդ պատճառով Ազգային շարժումը եւ մեր համակիրները պատրաստվում են բողոքի տարբեր միջոցների դիմել: Այսօր մեր փոքրամասնությունը ներկա չի գտնվի խորհրդարանի լիագումար նիստին», - հայտնել է Բարամիձեն, հաղորդում է «Նովոստի Գռուզիան»:
Հիշեցնենք, որ Վրաստանի նախկին վարչապետ, «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Իվանե (Վանո) Մերաբիշվիլին եւ Կախեթիայի նահանգապետ, աշխատանքի, առողջապահության եւ սոցիալական պաշտպանության նախկին նախարար Զուրաբ Չիաբերաշվիիլն մայիսի 21-ին ձերբակալվել էին «Ազգային շարժման» համախոհների համար կեղծ աշխատատեղերի ստեղծման, ինչպես նաեւ Սեւ ծովի ափին շքեղ առանձնատան յուրացման մեղադրանքով: Բացի դրանից, ավարտվում է եւս երկու դրվագների քննությունը:

Парламентское меньшинство Грузии из партии «Единое национальное движение» 28 мая в знак протеста отказалось  присутствовать на пленарном заседании законодательного собрания страны. Об этом сообщил вице-спикер, один из лидеров Нацдвижения Георгий Барамидзе.
«Власти Грузии приняли беспрецедентное решение в истории, выбрав путь политического  преследования, угроз, мести, и задержали бывшего премьер-министра страны, генерального секретаря главной оппозиционной партии (Вано Мерабишвили). В связи с этим Нацдвижение и наши сторонники собираемся использовать различные формы протеста. Сегодня наше меньшинство не будет присутствовать на пленарном заседании парламента», - заявил Барамидзе, передает «Новости-Грузия».
Напомним, экс-премьер Грузии, генсек пропрезидентской партии «Единое национальное движение» Иванэ (Вано) Мерабишвили и губернатор Кахети, экс-министр труда, здравоохранения и социальной защиты Зураб Чиаберашвили были задержаны 21 мая по обвинению в создании фиктивных рабочих мест для сторонников «Нацдвижения», а также присвоении фешенебельной дачи на побережье Черного моря. Кроме того, завершается следствие еще по двум эпизодам.