Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող «Գեզի» այգու պահպանության համար հերթապահող քաղաքացիների դեմ ոստիկանությունը շարունակում է բիրտ միջոցներ կիրառել։
Թուրքական Hurriyet-ի փոխանցմամբ՝ մայիսի 31-ի առավոտյան ոստիկանների սկսած գրոհը սեփական քաղաքացիների հանդեպ շարունակվել է նաեւ օրվա ընթացքում։
Ոստիկանության գործողությունների հետեւանքով հիվանդանոց են տեղափոխվել տարբեր աստւճանի վնասվածքներ ստացած տասնյակ քաղաքացիներ, այդ թվում զբոսաշրջիկներ եւ պատգամավոր Սըրրը Սուրեյա Օնդերը։
Նշենք, որ Ստամբուլի ոստիկանությունը մայիսի 31-ի վաղ առավոտյան կոշտ միջոցներով ցրել է Ստամբուլի կենտրոնում գտնվող «Գեզի» այգու պահպանման համար հերթապահող քաղաքացիներին։
Ստամբուլի քաղաքային իշխանությունները որոշել են «Գեզի» այգու ծառերի մի մասը կտրել՝ այգու այդ հատվածը ճանապարհ դարձնելու համար, ինչին դեմ են դուրս եկել մի շարք արվեստագետներ, պատգամավոր եւ հասարակական գործիչներ։ Այդուհանդերձ, վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, թե որոշումն ընդունված է եւ այգին քանդվելու է։

Полиция Стамбула продолжает применять насильственные меры против граждан, дежурящих для охраны парка «Гези» в центре турецкой столицы.
Как передает турецкая «Hurriyet», атака полицейских против собственных граждан, начавшаяся утром 31 мая, продолжалась также в течение дня.
Вследствие действий Полиции, были госпитализированы десятки граждан, получивших повреждения разной степени, в их числе – туристы и депутат Сыры Сурея Ондер.
Отметим, что Полиция Стамбула рано утром 31 мая насильственными мерами разогнала граждан, дежурящих для охраны парка «Гези» в центре турецкой столицы.
Городские власти Стамбула решили спилить часть деревьев парка «Гези» для того, чтобы превратить эту часть сада в дорогу. Против этого выступил ряд искусствоведов, депутатов и общественных деятелей. Тем не менее, премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что решение принято, и парк будет снесен.