Հայաստանի տնտեսվարող սուբյեկտներն իրենց ցանկությամբ կարող են հարկային աուդիտ անցնել Հայաստանի պետեկամուտների կոմիտեի մասնագետների կողմից: Նման առաջարկություն կա «Այլընտրանքային հարկային ստուգումների մասին» օրենքի նախագծում, որը մշակվել է Պետեկամուտների կոմիտեի կողմից: Կամավոր վճարովի աուդիտը տարածվում է բյուջեի հետ կապված բոլոր հաշվարկների վրա:
Ծառայությունը չի տարածվում ջրի, էլեկտրականության, հոսանքի, փոստի եւ հեռահաղորդակցության օպերատոր ընկերությունների վրա, ինչպես նաեւ ֆինանսական ընկերությունների եւ հանքարդյունաբերական ձեռնարկությունների վրա:
Ստուգումները կարող են անցկացվել հայտերի հիման վրա: Նրա արժեքը չի կարող պակաս լինել 10 եւ բարձր 500 մլն դրամից:
Օրինագիծը facebook սոցիալական ցանցում կտրուկ քննադատության է ենթարկվել: Ճիշտ է, աուդիտորին կարող են ընտրել, սակայն շատերը կասկածում են, որ հարկային ծառայությունը «անհնազանդների» նկատմամբ վարչական ռեսուրս կկիրառի, եթե նրանք չընտրեն Պետկամուտների կոմիտեն:

Хозяйствующие субъекты Армении смогут по желанию проходить налоговый аудит специалистов Комитета по госдоходам при правительстве Армении. Соответствующее предложение содержится в проекте закона «Об альтернативных налоговых проверках», составленного Комитетом по госдоходам. Добровольный платный аудит распространяется на все расчеты бизнеса с бюджетом (проверка налоговых обязательств, задолженностей и перевыплат). Нарушения (неправильная отчетность, сокрытие базы налогообложения и др.) штрафом не облагаются - если их не просрочат.
Услуга не распространяется на операторов воды, электричества и газа, почты и телекоммуникаций, а также на финансовые учреждения и горнорудные предприятия.
Проверка может быть проведена на основе заявки. Ее стоимость не должна быть ниже 10 и выше 500 млн. драмов.
Законопроект вызвал резкую критику профессионалов в социальной сети facebook. Некоторые аудиторы заявляют о том, что таким образом Комитет по госдоходам попытается вытеснить с рынка частные аудиторские компании. Правда, аудитора на рынке можно выбрать самому. Тем не менее, многие подозревают, что налоговая служба не замедлит применить к «ослушникам» (тем, кто выберет не Комитет по госдоходам) административный ресурс.