Քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության ամերիկյան միությունը (American Civil Liberties Union, ACLU) դատական հայց է ներկայացրել լրտեսման դեմ, որ իրականացնում են ԱՄՆ հատուկ ծառայությունները:
ACLU-ի անունից հայցը ներկայացվել է Նյու Յորքի Հարավային շրջանի դաշնային դատարան: Հայցվորները պնդում են, թե կառավարական մարմինները, լրտեսում իրականացնելով, խախտում են խոսքի ազատության եւ անձնական կյանքի իրավունքը՝ երաշխավորված Սահմանադրությամբ: ACLU-ն խնդրում է հեռախոսների գաղտնալսման լայնածավալ ծրագիրն ապօրինի ճանաչել, անհապաղ փակել այն, նաեւ պարտավորեցնել հատուկ ծառայություններին ոչնչացնել հեռախոսների գաղտնալսմամբ հավաքված ողջ տեղեկատվությունը:
Նախկինում ACLU-ն արդն փորձ արել է դատարանում պաշտպանել ամերիկացիների անձնական կյանքի իրավունքը, սակայն ապարդյուն: Փետրվարին ԱՄՆ Գերագույն դատարանը մերժել է ACLU-ի հայցը՝ առանց դատարանի հեռախոսների գաղտնալսումն ապօրինի ճանաչելու վերաբերյալ, հայտնում է Russia Today-ը:
Հիշեցնենք, որ Guardian-ը հրապարակել էր Սնոուդենի տրամադրած փաստաթղթերը, ըստ որոնց՝ ամերիկայն Verizon հեռահաղորդակցային ընկերությունը պարտավորվել էր ԱՄՆ իշխանություններին հանձնել բոլոր զանգերի մասին տեղեկատվություն: Washington Post թերթն իր հերթին հայտնել էր PRISM գաղտնի ծրագրի առկայության մասին, որով հատուկ ծառայությունները մուտք են գործում խոշորագույն IT-ընկերությունների, ներառյալ՝ Facebook-ի, Apple-ի եւ Google-ի հաշիվներ:
Սնոուդենը ԿՀՎ նախկին աշխատակից է, որ պայմանագրով աշխատել է Ազգային անվտանգության գործակալության հետ որոշ տեխնիկական նախագծերի վրա: Նա փախել է Հոնգկոնգ՝ մամուլին տեղեկություններ տալուց հետո: Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Սնոուդենը հեռացել է Հոնգկոնգի հյուրանոցից:

Американский Союз защиты гражданских свобод (American Civil Liberties Union, ACLU) обратился в суд по поводу слежки, которую ведут спецслужбы США.
Иск от имени ACLU подан в федеральный суд Южного округа Нью-Йорка. Истцы заявляют, что правительственные структуры, осуществляя слежку, нарушают права на свободу слова и частную жизнь, гарантированные Конституцией. ACLU просит суд признать программу широкомасштабной прослушки телефонов незаконной, немедленно закрыть её, а также обязать спецслужбы уничтожить все базы данных отслеженных звонков.
Прежде ACLU уже предпринимал попытку отстоять в суде право американцев на личную жизнь, но безуспешно. В феврале Верховный суд США отклонил иск ACLU о признании незаконной практики прослушивания телефонов спецслужбами без санкции суда, сообщает RT.
Напомним, в США разгорелся громкий скандал: сначала стало известно о том, что американский Минюст прослушивает телефонные разговоры, а также имеет доступ к электронной почте корреспондентов ведущих СМИ. Затем экс-сотрудник IT-отдела ЦРУ Эдвард Сноуден предоставил журналистам ряд секретных документов, касающихся деятельности спецслужб: выяснилось, что ФБР имеет доступ к информации пользователей крупнейших интернет-компаний.
Тотальная слежка со стороны Агентства национальной безопасности всерьез обеспокоила жителей США и граждан за пределами Америки. В частности, стало известно, что обсудить ситуацию с президентом Бараком Обамой планирует канцлер Германии Ангела Меркель.
В США началась масштабная акция в поддержку разоблачителя Эдварда Сноудена: петиция в его поддержку собрала на сайте Белого дома почти 52 тыс. подписей.