Վարորդները դժգոհում են, որ «Մոսկվիչկա» սուպերմարկետից ամեն անգամ սիգարետ գնելիս 5 հազար դրամով տուգանվում են: Այս մասին այսօր` հունիսի 21-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Աքիլես» ավտովարորդների իրավունքների պաշտպանության կենտրոն հ/կ նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ պատճառը Ճանապարհային երթեւեկության կանոնների փոփոխությունն է, ըստ որի խաչմերուկներում կանգառն արգելված է: «Դա խաչմերուկ է համարվում եւ այդպիսի բազմաթիվ խաչմերուկներ ունենք: Օրինակ, Հայրենիք կինոթատրոնի հրապարակը, Սախարովի հրապարակը, Թբիլիսյան պողոտա-Բաբայան փողոց խաչմերուկը: Հիմա մենք ասում ենք, ո՞ւմ են խանգարում, որ Սախարովի հրապարակի մեռած անկյուններում կանգնեն»,- ասաց Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Նրա ներկայացմամբ՝ ճանապարհային իրավախախտումների հետ կապված դատերի 70 տոկոսը շահում են, իսկ 30-ը՝ պարտվում: Դատական գործերը, նրա փոխանցմամբ, նվազել են, քանի որ դա մի արարողություն է, որ շատ ժամանակ եւ միջոցներ է պահանջում: «Ամեն անգամ պետք է գնաս դատարան՝ նախնական նիստ, դատաքննություն, դատավորը սեմինարի է, հետաձգվում է: Ամեն անգամ ո՞նց գնաս այդ 5 հազարի համար: Անգամ 10 հազարի համար են հրաժարվում, ասում են նախ գումար պետք է վճարեն, որ  կազմակերպության անդամ դառնան, մեզ մեքենայով 3 անգամ պետք է  դատարան տանեն  բերեն: Մեզ վճարներ պետք է  տան: Հետո էլ դատը կշահենք կամ չէ: Բայց մարդիկ կան, որ սկզբունքային են եւ պատրաստ են վճարել, որ արդար վճիռ կայացվի»,- մանրամասնեց Էդուարդ Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքով՝ կան գործեր, որ գիտեն, գնալու են պարտվեն, բայց գնում են, քանի որ եթե գումարները ուշացվում են եւ տուգանքերն ավելանում են, դատարանի վճռով կարողանում են մայր գումարը վճարել: «Վարորդին տուգանել են 30 հազար դրամ, սահմանված ժամկետում չի վճարել: Դիմում ենք դատարան մնում է  մայր գումարը: Բայց  օրինակ պարտվում ենք մի գործով, երբ դա նոնսենս է: Մենք ունենք դեպք, երբ ճանապարհը փոս է արած, չես կարող դրա վրայով գնալ: Բանվորները նշանն էլ դրել են, ասում են այսպես գնա: Վարորդն էլ նշանով հոծ գիծը տրորելով գնացել է, բայց դատավորը հաշվի չառնելով փոսը, ի վնաս վարորդի վճիռ է կայացրել»,- դժգոհեց Էդուարդ Հովհաննիսյանը:

Водители жалуются, что каждый раз после покупки сигарет из супермаркета «Москвичка» их штрафуют на 5 тысяч драмов. Об этом на встрече с журналистами 21 июня заявил председатель общественной организации Центр защиты прав водителей «Ахиллес» Эдуард Ованнисян.
По его словам, причина состоит в изменении правил дорожного движения, согласно которым остановка на перекрестках запрещена. «Это считается перекрестком, и у нас многочисленное количество таких перекрестков. Например, территория кинотеатра «Айреник», площадь Сахарова, перекресток Тбилисский проспект – улица Бабаяна. Мы считаем, что машины, которые будут стоять на мертвых уголках площади Сахарова, не будут мешать никому», - отметил Эдуард Ованнисян.
По его словам, 70% судебных дел, связанных с дорожными правонарушениями, они выигрывают, а 30% - нет. Судебные дела, по его убеждению, сократились, «поскольку это – церемония, требующая времени и средств». «Как можно каждый раз идти в суд из-за этих 5 тысяч драмов, даже из-за 10 тысяч люди отказываются, говорят, сначала необходимо платить деньги, чтобы стать членом организации. А потом неизвестно, выиграем суд или нет. Однако есть принципиальные люди, готовые платить, чтобы добиться вынесения справедливого приговора», - подчеркнул Эдуард Ованнисян. По словам руководителя организации, есть дела, которые обречены на проигрыш, однако они идут в суд с этими делами, поскольку если деньги задерживаются, и штрафы увеличиваются, по решению суда они могут платить только основную сумму. «Например, водителя оштрафовали на 30 тысяч драмов, он не заплатил в установленный срок. Мы обращаемся в суд, остается основная сумма. Однако часто бывают случаи, когда судебные решения являются нелепыми, и судья, не учитывая объективных обстоятельств, принимает решение не в пользу водителя», - пожаловался одновременно Эдуард Ованнисян.