Ամբողջ աշխարհն է ճանաչել, ինչո՞ւ Ուկրաինան չճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը: Այս մասին Analitika.at.ua-ի հետ զրույցում հայտարարել է հայտնի իրավապաշտպան Տատյանա Մոնտյանը՝ խոսելով Գերագույն ռադայում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին:
Իրավապաշտպանը հայտնել է, որ լիովին սատարում է Գերագույն ռադայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման նախաձեռնությունը՝ հավելելով, որ «ամբողջ աշխարհն է ճանաչել այն, ինչո՞ւ Ուկրաինան չճանաչի»:
Նշենք, ուկրաինացի պատգամավորները, մտավորականության, փորձագիտական շրջանակների ներկայացուցիչները եւ  հասարակական կազմակերպությունները ակտիվ կերպով Ուկրաինայի խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին հայտարարություններ են հնչեցնում:
Ուկրաինացի փորձագետ, Իրավիճակների մոդելավորման գործակալության փոխտնօրեն Ալեքսեյ Գոլոբուցկիի խոսքով՝ հասկանալի է, որ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն անհրաժեշտ է:
«Հայերի օրինակը ցույց է տալիս, որ ազգային ողբերգությունն ազգին ավելի է ուժեղացնում: Հատկապես, ելնելով սեփական ժողովրդի օրինակից», - ամփոփել է փորձագետը:
Նշենք, որ Ուկրաինայի Գերագույն ռադայում հունիսի 6-ին Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման մասին օրինագիծ էր գրանցվել:  Նախաձեռնության հեղինակները պատգամավորներ Վիլեն Շատվորյանն (Ռեգիոնների կուսակցություն) ու Արսեն Ավակովն («Բատկիվշչինա») են:

Весь мир признал - почему бы и Украине не признать Геноцид армян. Об этом в интервью Analitika.at.ua  заявила известная правозащитница Татьяна Монтян, представление законопроекта о признании Геноцида армянского народа в Верховной Раде Украины.
Правозащитница отметила, что вполне поддерживает инициативу по признанию Геноцида армян Верховной Радой Украины, отметив – «весь мир признал - почему бы и Украине не признать».
Отметим, что украинские депутаты, представители интеллигенции, экспертных кругов и общественные организации активно выступают с заявлениями касательно признания украинским парламентом Геноцида армян.
Как отметил украинский эксперт, заместитель директора Агентства моделирования ситуаций Алексей Голобуцкий,  понятно, что признать геноцид армян необходимо
«Пример армян показывает как национальная трагедия объединяет нацию и делает ее еще сильней. Особенно, исходя из истории собственного народа», - заключил украинский эксперт.
Отметим, что в Верховной Раде Украины 6 июня был зарегистрирован проект постановления о признании Геноцида армян в Османской империи 1915г. Инициаторами законопроекта №2254а выступили депутаты Вилен Шатворян (Партия регионов) и Арсен Аваков («Батькивщина»). Поддержку инициативе украинских парламентариев уже выразил МИД Армении.