Վենեսուելայի Մերիդա քաղաքում տեղադրվելու է Ուգո Չավեսի բրոնզաձույլ առաջին արձանը` ամբողջ հասակով: Այս մասին հայտնել են քաղաքի իշխանությունները: Տեղի քանդակագործ Մանուել Սուեսկունի պատրաստած բրոնզաձույլ արձանը տեղադրվելու է համանուն նահանգի վարչական կենտրոն Մերիդայի կենտրոնական պողոտայում:
Քանդակագործը կոմանդանտե Չավեսին կերտել է զինվորական համազգեստով եւ դեսանտայինի ավանդական գլխարկով, կրծքավանդակը զարդարում է նախագահական ժապավենը: «Առաջնորդի աջ ձեռքը կրծքին է դրված, իսկ ձախով ցույց է տալիս հեռուն, նրա դեմքը մտածկոտ է», - տեղի լրագրողներին հայտնել է Մանուել Սուեսկունը:
Չավեսի հուշարձանի տեղադրման գաղափարը Մերիդա նահանգի առողջապահության վարչության աշխատակիցներինն է, հայտնել է այդ գերատեսչության ղեկավար Դենիս Գոմեսը: Իր հերթին АВН տեղեկատվական գործակալությունն ընդգծում է, որ դա կլինի Վենեսուելայում Բոլիվարյան հեղափոխության առաջնորդին ամբողջ հասակով պատկերող առաջին արձանը։ Չավեսը հուլիսի 28-ին կդառնար 59 տարեկան, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Վենեսուելայում 14 տարի ղեկավարած Ուգո Չավեսը մահացել է այս տարվա մարտի 5-ին` երկարատեւ ծանր հիվանդությունից հետո: Սկզբնապես տեղի բնակիչները հայտնել էին, որ նրա մարմինը զմռսվելու է եւ ցուցադրվելու դամբարանում, սակայն ավելի ուշ վճռվել էր Չավեսին հուղարկավորել մայրաքաղաքի Հեղափոխության թանգարանում:

В венесуэльском городе Мерида будет установлена первая скульптура Уго Чавеса в полный рост. Об этом объявили городские власти. Место для памятника, выполненного из бронзы местным скульптором Мануэлем Суэскуном, выбрано на центральном проспекте Мериды, которая является административным центром одноименного штата.
Скульптор изобразил команданте Чавеса в военной форме и традиционном берете десантника, грудь скульптуры перекрещена президентской лентой. «Правую руку лидер боливарианской держит на сердце, а левой указывает вдаль, у него задумчивое выражение лица», - пояснил свой замысел Мануэль Суэскун местным журналистам.
Идея об установке памятника Чавесу принадлежит работникам управления здравоохранения штата Мерида, сообщил начальник этого ведомства Денис Гомес. В свою очередь информационное агентство АВН подчеркивает, что это будет первая в Венесуэле скульптура в полный рост, изображающая лидера боливарианской революции, которому 28 июля исполнилось бы 59 лет, передает ИТАР-ТАСС.
Уго Чавес, правивший в Венесуэле на протяжении 14 лет, умер 5 марта этого года после тяжелой продолжительной болезни. Первоначально местные власти объявили, что его тело будет забальзамировано и выставлено в мавзолее, но впоследствии было принято решение захоронить его в саркофаге в столичном Музее революции.