Մոտ 400 հազար կաթոլիկներ նշում են Երիտասարդների համաշխարհային օրը, որն անցկացվոմ է Ռիո-դե-Ժանեյրոյի Կոպակաբանա լողափում, փոխանցում է BBC-ն: Տոնն անցկացվում է երկու տարին մեկ անգամ՝ Հռոմի կաթոլիկ եկեղեցու հովանավորությամբ, եւ աշխարհի խոշորագույն կաթոլիկ փառատոններից է:
Այս տարի այն գրավել է մամուլի համակ ուշադրությունը՝ Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի այցելության պատճառով: Պապը ծրագրում է հանդիսավոր արարողությանը ներկա գտնվել հինգշաբթի օրը: Ինչպես սպասվում է, փառատոնը կտեւի 5 օր, փոխանցում է «Ինտերֆաքսը»:
Ֆրանցիսկոսը Թվիթթերում թողել է հետեւյալ գրառումը. «Եկեղեցին երիտասարդ է: Թող Տերը մեր սրտերը միշտ երիտասարդ պահի»: Ավելի ուշ հայտնվել է եւս մեկ գրառում. «Հարգելի երիտասարդ բարեկամներ: Քրիստոսը հավատում է ձեզ եւ իր առաքելությունն է վստահում ձեզ. եւ այսպես՝ գնացեք եւ սովորեցրեք բոլոր ժողովուրդներին»:

Около 400 тысяч католиков собрались на церемонии Всемирного дня молодежи, проходящей на пляже Копакабана в Рио-де-Жанейро, сообщает BBC. Праздник проходит раз в два года под патронажем Римской католической церкви и является крупнейшим католическим фестивалем в мире.
В этом году он привлек пристальное внимание прессы из-за визита папы римского Франциска, ставшего первым понтификом из Латинской Америки. Папа планирует посетить торжественные мероприятия в четверг. Как ожидается, фестиваль продлится пять дней и соберет полтора миллиона верующих со всего света, передает «Интерфакс».
Франциск, несмотря на то, что весь вторник провел в резиденции Асунсьон, не принимая участия в публичных мероприятиях, откликнулся в Твиттере. «Церковь молода, как все могут видеть это на ВДМ. Пусть Господь хранит наши сердца молодыми», - заявил он. Чуть позже появилась вторая запись: «Дорогие молодые друзья! Христос верит вас и вверяет вам свою миссию: Итак идите, научите все народы»".