Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոյի դեմ մահափորձը նախատեսված էր հուլիսի 24-ին՝ «Բեյբի» անունով գործողության շրջանակում.  պետության ղեկավարի վրա կրակելու էր դիպուկահարը, հայտնել է երկրի ՆԳ նախարար Միգել Ռոդրիգես Տորեսը:
«Այդ անունով (Բեյբի) են նրանք (դավադիրները)  կոչում նախագահ Մադուրոյին»,- Տորեսի խոսքերն են մեջբերում լրատվամիջոցները: Նա ընդգծել է, որ դավադրության հիմնական կազմակերպիչներից էր Լուիս Պոսադա Կարիլեսը, որը գտնվում է ԱՄՆ-ում եւ Կարակասում ու Հավանայում  ահաբեկչության մեջ է մեղադրվում:
Մադուրոյին վերացնելու ծրագրերի մասին իբրեւ թե տեղյակ են եղել Կոլումբիայի նախագահ Ալվարո Ուրիբեն ու հոնդուրասցի քաղաքական գործիչ Ռոբերտո Միչելետին, պատմել է ՆԳ նախարարը:
Դավադիրները մտադրվել էին Մադուրոյի սպանությունից հետո խուճապ ստեղծելու համար ներգրավել մոտ 400 հատուկ պատրաստված մասնագետների, սակայն ընդամենը 150 հոգու էին գտել, որոնց բռնել էին հատուկ ծառայությունները, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Նախարարի խոսքով՝ առաջին մահափորձը ձախողվել էր ապրիլին, ինչից հետո սկսել էին պատրաստվել երկրորդին: Կազմակերպիչների հանդիպումները կայացել են Պանամայում, Մայամիում, Բոգոտայում եւ Մեդելինում:  «Խոսքը մոտ 2,5 մլն դոլարի մասին էր, որը հատկացվելու էր նախագահ Մադուրոյի մահվան դիմաց», — ասել է Տորրեսը՝ հավելելով, որ նախատեսվում էր նաեւ «չավիզմի» համակիր մի շարք այլ առաջնորդների սպանությունը:

Покушение на президента Венесуэлы Николаса Мадуро должно было состояться 24 июля — в рамках разработанной операции под названием «Бэйби» планировался выстрел снайпера в главу государства, сообщил в среду вечером министр внутренних дел Венесуэлы Мигель Родригес Торрес.
«Этим именем (Бэйби) они (заговорщики) окрестили президента Мадуро», — приводят местные СМИ слова Торреса. Он подчеркнул, что одним из главных зачинщиков заговора был Луис Посада Каррилес, находящийся в США и обвиняемый Каракасом и Гаваной в терроризме.
В планы устранения Мадуро также якобы были посвящены бывший президент Колумбии Альваро Урибе и гондурасский политик Роберто Мичелетти, сказал глава МВД.
Заговорщики планировали привлечь к реализации масштабных акций на военных объектах для создания паники после убийства Мадуро около 400 специально обученных людей, однако, продолжил Торрес, им удалось собрать всего 150 человек, которые были перехвачены спецслужбами, передает РИА Новости.
По словам главы МВД, первая попытка покушения провалилась в апреле, после чего заговорщики стали готовить вторую, намеченную на конец июля. Встречи участников подготовки покушения проводились в Панаме, Майами, Боготе и Медельине. «Речь шла примерно о $2,5 миллиона, выделенных на оплату смерти президента Мадуро», — сказал Торрес. Он добавил, что, кроме президента, планировалось также физическое устранение ряда других лидеров «чавизма».