Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի շենքում տեղադրված չորս վարչապետերի արձանները կարող են պատնեշներով առանձնացնել՝ դրանք սնահավատ պատգամավորներից պաշտպանելու համար, հաղորդում է  BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Խորհրդարանականների շրջանում համոզմունք կա, որ լավ ելույթ ունենալու համար պետք է  ձեռքերով շփել արձաններից մեկի ոտքերը, օրինակ՝ Ուինսթոն Չերչիլի կամ Մարգարեթ Թեթչերի:
Սակայն Վեսթմինսթրի պալատի համակարգողը պնդում է, որ դա վնասում է հուշարձաններին:
Առայժմ  որոշվել է սահմանափակվել «ձեռք չտալ» ցուցանակներով, սակայն, եթե դա էլ չօգնի պատգամավորների ավանդույթի վերացմանը, արձանների շուրջ  պատվարներ կտեղադրե, որպեսզի դրանց հնարավոր չլինի ձեռք տալ:

Памятники четырем премьер-министрам Великобритании, установленные в здании парламента, могут обнести оградой, чтобы защитить их от суеверных депутатов, передает Русская служба BBC.
Среди членов парламента существует поверье, что для хорошего выступления нужно потереть руками ноги одной из статуй - например, Уинстона Черчилля или Маргарет Тэтчер.
Однако куратор Вестминстерского дворца утверждает, что это наносит вред памятникам.
Пока что решено ограничиться табличками «руками не трогать», однако, если это не поможет переломить депутатскую традицию, статуи обнесут оградой, чтобы до них нельзя было дотянуться.