Չինաստանում Շանհայ քաղաքում մեկնարկել է ազատ առեւտրի գոտի: Բացումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 29-ի առավոտյան, հաղորդում է «Սինհուա» գործակալությունը:
Աղբյուրը հաղորդում է, որ առեւտրի գոտին զբաղեցնում է մոտ 29 քառակուսի կմ: Դրա զարգացման ծրագիրը նախատեսված է 10 տարվա համար: Նոր շուկայական ասպարեզում բոլոր չինական ու օտարերկրյա կազմակերպությունները ազատվում են հարկերից: Այնուամենայնիվ, կան նաեւ բացթողումներ. ինտերնետ-վերահսկողություն այստեղ չի լինելու, թեեւ նախկինում այդ մասին եղել են հայտարարություններ:
Շանհայի գոտում կազմակերպել են նաեւ տարադրամի փոխանակում, ինչը պետք բերի յուանի ազատ փոխարկման: Այստեղ կփորձարկեն տոկոսադրույքների շուկայական հաշվարկի համակարգը, որը, ինչպես նշում են փորձագետները, անհրաժեշտ է երկրի տնտեսությանը: Բացի այդ, այստեղ կլինի ներդրումների արտոնյալ ռեժիմ:

В Китае в городе Шанхай запущена свободная торговая зона. Открытие произошло утром 29 сентября, сообщает агентство «Синьхуа».
Согласно источнику, торговая зона занимает около 29 квадратных метров. План ее развития рассчитали на десять лет. На территории новой рыночной площадки все китайские и иностранные компании освобождаются от налогов. Тем не менее, других послаблений — например, в области интернет-цензуры, здесь осуществляться не будет, несмотря на более ранние заявления об этом.
Также в Шанхайской зоне организовали возможность обмена валют, что должно привести к свободной конвертации юаня. Здесь же протестируют систему рыночного расчета процентных ставок, которая, как отмечают эксперты, срочно требуется экономике страны. Кроме того, на площадке должны ввести льготный режим инвестирования.