Ծաղկաձորի գլխավոր հատակագծով նախատեսված այգեպուրակի տարածքով նախատեսվում է ճեմուղու եւ ավտոկայանատեղի շինարարություն: ՀՀ բնապահպանության նախարարությունը հրապարակել է այդ նպատակով ներկայացված շրջակա միջավայրի վրա ազդեցության փորձագիտական եզրակացությունը: Սակայն ներկայացված փաստաթղթում նշում չկա, թե որ կազմակերպության կողմից եւ որի պատվերով է իրականացված ուսումնասիրությունը:
Ուսումնասիրության մեջ նշվել է, որ այգեպուրակի օգտագործումը դժվարանում է հետիոտնի ուղիների բացակայության պատճառով : Նախատեսվող ճեմուղին սկսվում է Վ. Հարությունյան  փողոցից, բարձրանում է խիստ թեք լանջով (սկզբի եւ վերջի նիշերի տարբերությունը 76մետր է):
Ճեմուղին նախատեսված է հետիոտնի (այդ թվում բնակչության սակավ շարժունակ խմբերի), արտակարգ իրավիճակներում՝ մարդատար եւ շտապօգնության մեքենաների համար: Բլրի հակադիր ստորոտում նախատեսված է 20-25 տեղով ավտոկայանատեղ, հարակից տարածքներում ճարտարապետական փոքր ձեւեր (զրուցարան-տաղավար):

На территории сквера, предусмотренного генеральным планом города Цахкадзор, будут построены аллея и автостоянка. Министерство охраны природы Армении опубликовало экспертное заключение в связи с воздействием планируемых изменений на экологию города. Однако в представленном документе нет указания, по заказу какой организации осуществлено исследование.
В исследовании отмечается, что использование сквера затрудняется из-за отсутствия пешеходных тропинок. Предлагается «создать» аллею, которая будет начинаться с улицы В. Арутюняна. Аллея предназначена для пешеходов, в чрезвычайных ситуациях – для легковых машин и машин скорой помощи. У подножья холма предусмотрена также автостоянка на 20-25 машин, а на примыкающих территориях – маленькие беседки.