Մալդիվյան Հանրապետության կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը նախագահական ընտրությունների նոր օր է սահմանել: Ընտրությունները պետք է տեղի ունենային նախորդ շաբաթավերջին, բայց խափանվել էին ոստիկանության գործողությունների պատճառով:
ԿԸՀ-ի որոշման համաձայն՝ նախագահական ընտրությունների առաջին փուլը կկայանա նոյեմբերի 9-ին: Եթե առաջին փուլում հաղթող չլինի, ապա կլրանա Սահմանադրությամբ ընտրությունների համար նախատեսված ժամկետը, որն այդ դեպքում՝ նախատեսված է նոյեմբերի 11-ին: Երկրորդ փուլը կլինի նոյեմբերի 16-ին, հաղորդում է «ՌԻԱ նովոստին»՝ վկայակոչելով NDTV հեռուստաալիքը:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի սկզբին Մալդիվների գերագույն դատարանը չեղյալ է հայտարարել սեպտեմբերին տեղի ունեցած նախագահական ընտրությունների առաջին փուլի արդյունքները եւ ընտրությունների նոր օր նշանակել հոկտեմբերի 19-ը: Ընտրատեղամասերի բացվելուց մի քանի ժամ առաջ թեկնածուներից մեկը՝ Քասիմ Իբրահիմը, հայց է ներկայացրել գերագույն դատարան, որով պահանջել է հետաձգել ընտրությունները, քանի որ ոչ բոլոր թեկնածուներն են հասցրել ներկայացնել իրենց փաստաթղթերը: Ընտրական հանձնաժողովի առաջին հարկը զբաղեցրել են ոստիկանները եւ թույլ չեն տվել սկսել քվեարկությունը:

Центральная избирательная комиссия Мальдивской республики назначила новую дату президентских выборов, которые должны были состояться в конце прошлой недели, но были сорваны действиями полиции.
Согласно решению ЦИК, первый тур состоится 9 ноября. Если первый тур не выявит победителя, то истечет предусмотренный конституцией срок для выборов, который в данном случае установлен на 11 ноября. Второй тур запланирован на 16 ноября, сообщает РИА Новости со ссылкой на телеканал NDTV.
Напомним, что в начале октября Верховный суд Мальдив аннулировал итоги первого тура состоявшихся в сентябре президентских выборов и определил 19 октября как день повторного голосования. За несколько часов до предполагаемого открытия избирательных участков один из кандидатов в президенты Мальдив Касим Ибрахим направил в Верховный суд иск о переносе повторного голосования в связи с тем, что не все кандидаты успели предоставить избиркому требуемые законодательством списки избирателей. Первый этаж здания избиркома заняли отряды полиции, не позволив его сотрудникам начать проведение голосования.