Իռլանդիայի գնչուների մոտ հայտնաբերված շիկահեր եւ կապուտաչյա աղջնակը, որին ոստիկանությունը խլել էր ընտանիքից, ծնողներին է վերադարձվել ԴՆԹ թեստից հետո: Անալիզները հաստատել են, որ աղջիկը նրանց դուստրն է:
Ավելի վաղ Իռլանդիայի խնամակալ մարմիններն ու ոստիկանությունը գնչուների ընտանիքից տարել էին շիկահեր յոթնամյա աղջկան, քանի որ չէին կարողացել պարզել երեխայի ինքնությունը: Ամուսնական զույգը փորձել էր համոզել ոստիկանությանը, որ աղջիկն իրենց դուստրն է, սակայն ամբողջ ընտանիքից միայն այդ երեխան  շեկ մազեր եւ կապույտ աչքեր ուներ: Ընդ որում, աղջկա ծննդյան վկայականում նշված էր, որ նա ծնվել է 2006թ.` Դուբլինի հիվանդանոցում, սակայն հիվանդանոցի տվյալների բազայում այդ երեխայի ծնվելու վերաբերյալ գրառում չէր եղել:
Իռլանդիայի գնչուների մոտ շիկահեր աղջկա են հայտնաբերել
«ՌԻԱ Նովոստին» նաեւ հայտնում է, որ ոստիկանությունը Իռլանդիայի Աթլոնե քաղաքի գնչուների ընտանիքից վերցրել է նաեւ երկու տարեկան մի տղայի: ԴՆԹ թեստերից հետո երեխան վերադարձվել է ծնողներին:
Ավելի վաղ նմանատիպ դեպք տեղի էր ունեցել Հունաստանում: Բաց գույնի մաշկ ու երկնագույն աչքեր ունեցող շիկահեր աղջկան գտել էին գնչուական ճամբարում` հոկտեմբերի 17-ի ստուգման ժամանակ: ԴՆԹ-ի անալիզները ցույց էին տվել, որ աղջիկը գնչուների դուստրը չէ:

Светловолосая и голубоглазая девочка, которую полиция забрала из семьи ирландских цыган, возвращена родителям после теста ДНК. Анализы подтвердили, что она их дочь.
Ранее полиция и органы опеки Ирландии забрали из семьи цыган светловолосую семилетнюю девочку, так как они не смогли подтвердить личность ребенка. Семейная пара пыталась убедить полицию, что девочка — их дочь, однако только у этого ребенка из всей семьи были светлые волосы и голубые глаза. При этом в свидетельстве о рождении девочки говорилось, что она родилась в 2006 году в больнице Дублина, но в базе данных медучреждения не было записи о рождении этого ребенка в даты, указанные в документе.
Еще одну белокурую девочку нашли у цыган в Ирландии
Как сообщает РИА Новости, полиция также забрала из цыганской семьи в городе Атлоне в центральной Ирландии двухлетнего мальчика. После того, как тесты подтвердили родство, ребенок был возвращен родителям.
Ранее аналогичный случай произошел в Греции. Белокурую, светлокожую, четырехлетнюю девочку с голубыми глазами нашли в таборе во время полицейской операции 17 октября. Анализы ДНК показали, что девочка не была дочерью цыган, представлявшихся ее родителями.
Греческая полиция ищет родителей изъятой у цыган светловолосой девочки
Происшествие вызвало во всех странах Европы резонанс и породило дискуссию о торговле детьми и их эксплуатации.