Ստրասբուրգում Եվրախորհրդարանի հոկտեմբերի 23-ի նիստում խորհրդարանականները եվրոպական հարեւանության քաղաքականության մասին բանաձեւ են ընդունել: Դրանում գնահատական է տրվում տարածաշրջանի երկրների վիճակին եւ Եվրամիության հետ նրանց հարաբերություններին: Ադրբեջանին նվիրված մասում ասված է, որ Եվրախորհրդարանը ցավում է Ասոցիատիվ անդամության հետ կապված Ադրբեջանի ոչ հստակ եւ տատանվող դիրքորոշման համար:
«Եվրախորհրդարանն անհանգստություն է հայտնում ժողավրդավարության, օրենքի գերակայության պակասի, եւ երկրում մարդու իրավունքների հետ կապված իրավիճակի առթիվ; պնդում է, որպեսզի Ադրբեջանը կատարի իր պարտականությունները եւ որոշակի ստանդարտների պահպանումը՝ ներառյալ խոսքի եւ հավաքների ազատությունը, ժողովրդավարական ընդդիմությանն իր իրավունքներն օգտագործելու հնարավորություն տրամադրելը; պնդում է, որպեսզի քաղբանտարկյալներն ազատ արձակվեն եւ դադարեցվեն քաղաքական ակտիվիստների, իրավապաշտպանների եւ լրագրողների հետապնդումները, ինչը անհրաժեշտ նախապայման է Ադրբեջանի հետ ռազմավարական գործընկերության մասին ցանկացած համաձայնագրի համար; նշում է 2013թ. հոկտեմբերի 9-ի նախագահական ընտրությունների ընթացքում միջազգային ստանդարտների բացակայությունը, ներառյալ թեկնածուներին գրանցելուց հրաժարվելը, եւ կոչ է անում անհապաղ ազատել 14 ընդդիմադիր ակտիվիստներին, լրագրողներին եւ իրավապաշտպաններին, որոնք կալանավորվել էին վերջին ամիսներին», -ասված է փաստաթղթում:
Նախօրեին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հանդիսավորությամբ հայտնել էր տվյալ բանաձեւի ընդունման մասին, բայց նշել էր միայն այն հատվածը, որտեղ խոսվում էր ԼՂ հակամարտությունը ՄԱԿ-ի ԱԽ 4 բանաձեւերի հիմքով կարգավորելու անհրաժեշտության մասին, գրում է contact.az-ը: Ադրբեջանին նվիրված բանաձեւի 2-րդ մասը ԱԳՆ-ն ինչ-ինչ պատճառով «չէր նկատել»:

European Parliament criticized Azerbaijan in their resolution on European neighborhood policy, expressing regret over “unclear vision and hesitation” on the issue of Azerbaijan’s pursuit of the Association Agreements.
The MEPs expressed concern by deficiencies in the fields of democracy, the rule of law and human rights in Azerbaijan.
The European Parliament “insists therefore that Azerbaijan show its commitment by stepping up its relevant standards, including freedom of speech and association and allowing the democratic opposition to enjoy their rights; insists that the release of political prisoners and an end to the harassment of political activists, human rights defenders and journalists are the necessary preconditions for any agreement on a strategic modernisation partnership with Azerbaijan.”
The resolution criticized recent presidential elections and deplored “the lack or respect for international standards shown in the run-up to the presidential elections which took place on 9 October 2013, including candidates being denied registration on procedural grounds, and calls for the immediate and unconditional release of the 14 Azerbaijani opposition politicians, journalists and human rights activists imprisoned during the past months, including Tofiq Yaqublu and Ilgar Mammadov.”