Պետության կողմից ֆինանսավորվող ռուսական «Առաջին ալիքի», «Կիրակնօրյա ժամանակ» տեղեկատվական-վերլուծական ծրագրի երեկվա թողարկման ժամանակ, ապատեղեկատվություն է հաղորդվել՝ կապված, մասնավորապես, Մաքսային միությանը Հայաստանի միանալու եւ եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին նրա մասնակցության հետ:
Ապատեղեկատվության հեղինակը, որը վերաբերում էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի կողմից նախաձեռնված հետխորհրդային տարածքում ինտեգրացիոն գործընթացներին, ծագումով ադրբեջանցի հաղորդավարուհի Իրադա Զեյնալովան է: Իր մեկնաբանության մեջ, որը վերաբերում է օրերս Մինսկում տեղի ունեցած Եվրասիական տնտեսական խորհրդի բարձրագույն նիստին, նա նշել է. «Ի սկզբանե Մաքսային միությունը հավասար պարտավորություններ կատարող երկրների միություն է, ուստի այդ կառույցին միանալու Հայաստանի ցանկությանը պատասխանել են, որ մոտակա հեռանկարում դա այդպես էլ կմնա որպես ցանկություն՝ Ադրբեջանի հետ ԼՂ հարցի շուրջ ունեցած չլուծված տարածքային հարցի պատճառով»:
Միաժամանակ, հոկտեմբերի 24-ին Մինսկում կայացած Եվրասիական տնտեսական խորհրդի բարձրագույն նիստում ստորագրվել են մի շարք փաստաթղթեր, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետությունը Մաքսային միությանը եւ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի դաշնության միասնական տնտեսական տարածքին միանալու մասին» փաստաթուղթը, ինչպես նաեւ եվրասիական ինտեգրացիոն գործընթացներին Հայաստանի մասնակցության մասին հայտարարությունը եւ Հայաստանի ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի միջեւ փոխգործակցության խորացման մասին հուշագիրը:
Ավելի վաղ, հոկտեմբերի 24-ին, մամուլի ասուլիսում ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել էր. «Մենք աջակցել ենք մեր ինտեգրացիոն նախագծին  միանալու Հայաստանի եւ Ղրղըզստանի մտադրությանը: Պայմանավորվել ենք աշխատանքային խումբ ստեղծելու մասին, որի առջեւ խնդիր է դրվել առավելագույնս կարճ ժամկետում նախապատրաստել համապատասխան «ճանապարհային քարտեզը»:
Ընդ որում, «Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային միությանը եւ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու մասին» փաստաթուղթն ուժի մեջ կմտնի այն ընդունելու օրվանից, եւ ենթադրում է «աշխատանքային խմբի ստեղծում` Հայաստանի Հանրապետության Մաքսային միությանը եւ Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության եւ Ռուսաստանի Դաշնության Միասնական տնտեսական տարածքին միանալու հարցի վերաբերյալ (հետագայում` Աշխատանքային խումբ)` դրանում ներառելով Բելառուսի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության եւ Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին»:
Նման ակնհայտ հակասությունը իրականության, եւ պետության կողմից ֆինանսավորվող ռուսաստանյան «Առաջին ալիքի» լրատվական ծրագրերի տնօրինության կողմից եթեր ուղարկվող տեղեկության միջեւ, թույլ է տալիս կարծել, որ ամենայն հավանականությամբ, ապատեղեկատվությունը բացատրվում է ծագումով ադրբեջանցի ռուսաստանցի Իրադա Զեյնալովայի՝ միայն ազգայնական,  «հայրենասիրական» մղումով, Ադրբեջանի ղեկավարությանը դուր գալու ձգտմամբ, որը վերջերս ռուսական հանրությանը ներկայացել էր վատ տեսանկյունից`  Եգոր Շչերբակովի մարդասպան Օրհան Զեյնալովին պաշտպանելու իր փորձերով:
Համենայն դեպս,  չենք ցանկանում մտածել,  թե «Առաջին ալիքի» տեղեկատվական քաղաքականությունը հակասում է սեփական երկրի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի արտաքին քաղաքականության ուղղվածությանը: «Առաջին ալիքի» գլխավոր տնօրենի տեղակալ Կիրիլ Կլեյմենովի հետ այդպես էլ դեռ չի հաջողվել կապ հաստատել նրա աշխատանքային հեռախոսով:

Во вчерашнем выпуске информационно-аналитической программы «Воскресное время» российского «Первого канала», финансируемого государством, прозвучала дезинформация относительно процесса присоединения Армении к Таможенному союзу и ее участия в евразийских интеграционных процессах.
Автором дезинформации, сильно походящей на прямую провокацию против инициированных президентом России Владимиром Путиным интеграционных процессов на постсоветском пространстве, стала ведущая Ирада Зейналова – азербайджанка по национальности. В своем комментарии, касающемся прошедшего на днях в Минске заседания Высшего Евразийского экономического совета, она отметила: «Ведь изначально Таможенный союз – это союз стран, выполняющих равные обязательства. И поэтому на пожелания Армении присоединиться ответили, что в ближайшей перспективе они так и останутся пожеланиями из-за нерешенного территориального вопроса с Азербайджаном по Нагорному Карабаху».
Между тем, по итогам состоявшегося 24 октября в Минске заседания Высшего Евразийского экономического совета был подписан ряд документов, в том числе документ «О присоединении Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации», а также Заявление об участии Республики Армения в евразийском интеграционном процессе и Меморандум об углублении взаимодействия между Республикой Армения и Евразийской экономической комиссией.
Ранее на пресс-конференции 24 октября президент России Владимир Путин заявил: «Мы поддержали намерение Армении и Киргизии присоединиться к нашему интеграционному проекту. Договорились о создании рабочей группы, перед которой поставлена задача в кратчайшие сроки подготовить соответствующую «дорожную карту».
При этом документ «О присоединении Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации» вступил в силу с даты его приятия, и подразумевает «создание рабочей группы по вопросу присоединения Республики Армения к Таможенному союзу и Единому экономическому пространству Республики Беларусь, Республики Казахстан и Российской Федерации (далее – Рабочая группа), включив в нее представителей Республики Беларусь, Республики Казахстан, Российской Федерации, Республики Армения и Евразийской экономической комиссии».
Такое явное противоречие между тем, что происходит, и тем, что передано в эфир Дирекцией информационных программ финансируемого государством российского «Первого канала», приводит к мысли о том, что дезинформация, возможно, объясняется лишь националистическим, «патриотическим» рвением россиянки азербайджанского происхождения Ирады Зейналовой, ее стремлением угодить руководству Азербайджана, совсем недавно представшего в глазах российской общественности далеко не в лучшем свете в связи с попытками выгородить убийцу Егора Щербакова – Орхана Зейналова.
По крайней мере, не хочется думать, что информационная политика «Первого канала» противоречит внешнеполитическому курсу собственной страны и позиции президента России Владимира Путина. Связаться с заместителем генерального директора «Первого канала», руководителем Дирекции информационных программ Кириллом Клейменовым по его рабочему телефону пока так и не удалось.