Բոլիվիան եւ Էկվադորը կարող են առաջիկայում ճանաչել Աբխազիայի անկախությունը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին, ապրիլի 2-ին հայտարարել է Աբխազիայի արտգործնախարար Մաքսիմ Գվինջիան՝ ռուս լրագրողների հետ զրույցում:
«Մենք սպասում են Բոլովիայի եւ Էկվադորի կողմից Աբխազիայի անկախության շուտափույթ ճանաչմանը, քանի որ մեր երկրի նկատմամբ վերաբերմունքն այնտեղ դրական է»,- նշել է աբխազական ԱԳՆ ղեկավարը:
Խոսելով Բոլիվիայի մասին՝ Գվինջիան նշել է, որ «երբեմն Աբխազիան համեմատում են Բոլիվիայում անջատողականների խնդրի հետ, բայց այդ երկրի ղեկավարությունը հստակ ուսումնասիրել է տվյալ խնդիրը եւ հասկանում է, որ Աբխազիայի հետ այդ համեմատությունն անտեղի է»:
Նախարարը նշել է նաեւ, որ Աբխազիայի նախագահ Սերգեյ Բաղապշը մեկնելու է Հարավային Ամերիկայի երկրներ:
Աբխազիայի անկախությունն արդեն ճանաչել են Ռուսաստանը, Վենեսուելան, Նիկարագուան եւ Նաուրու Հանրապետությունը:

Боливия и Эквадор могут в ближайшее время признать независимость Абхазии. Об этом, как сообщает Риа Новости, заявил 2 апреля министр иностранных дел республики Максим Гвинджия в интервью российским журналистам.
«Мы ожидаем ближайшего признания независимости Абхазии Боливией и Эквадором, потому что отношение к нашей стране там позитивное», — отметил глава абхазского МИД.
Говоря о Боливии, Гвинджия подчеркнул, что «иногда Абхазию сравнивают с проблемами сепаратистов в Боливии, но руководство этой страны четко изучило данную проблему и понимает, что в случае с Абхазией такое сравнение неприемлемо».
Министр также сообщил о подготовке визита президента Абхазии Сергея Багапша в Латинскую Америку. По его словам, сроки поездки президента по странам региона будут оговорены во время визита министра иностранных дел Никарагуа Самуэля Сантоса, который прибудет в Абхазию 14 апреля.