Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի որոշումով Բելգիան փոխհատուցման կարգով 40 հազար եվրո է վճարել երկրում ապաստանած հայի ընտանիքին: Հայը մահացել էր անցյալ տարի: Այս մասին գրել է «La Libre Belgique»-ն:
Ապաստանի համար դիմած հայը մեկնել էր Բելգիա լյարդի փոխպատվաստման համար, սակայն չէր կարողացել բնակության իրավունք ստանալ: Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը անցյալ տարի դատապարտել էր Բելգիային՝ պարտադրելով, որ հայը բժշկական օգնություն ստանա: Սակայն մեկ ամիս անց հայը մահացել է:
Դատարանի որոշման համաձայն Բելգիան նրա ընտանիքին փոխհատուցում էր վճարել: Բրյուսելում փաստաբանների ցանցի ներկայացուցիչ Իվո Ֆլաշեն հայտնել է. «Նա չի ստացել անհրաժեշտ բժշկական օգնություն՝ չնայած Եվրոպական դատարանի որոշմանը: Ընտանիքի հետ հարցը կարգավորելու շուրջ համաձայնության գալուց հետո Բելգիայի կառավարությունն ընդունել է, որ մարդու՝ կյանքի ու մարդասիրական վերաբերմունքի  իրավունքների տեսանկյունից խախտել է օրենսդրությունը»:

Бельгийское государство заплатило 40 тысяч евро в качестве компенсации семье искавшего убежище армянина после постановления Европейского суда по правам человека. Армянин умер в прошлом году. Об этом пишет «
Проситель убежища поехал в Бельгию для трансплантации печени, но не смог получить вид на жительство. Суд по правам человека осудил Бельгию в прошлом году, настояв на том, чтобы армянин получил медицинскую помощь. Меньше чем через месяц он уже скончался.
Решение суда также показывает, что Бельгия выплатила компенсацию его семье. Иво Флаше из сети адвокатов в Брюсселе сказал: «Он не получил необходимую помощь, несмотря на постановление Европейского суда. Согласившись на урегулирование вопроса с семьей, бельгийское правительство признало, что оно нарушило законодательство в области прав человека в отношении права на жизнь и гуманное обращение».