Մարդու իրավունքների միջազգային ֆեդերացիայի 37-րդ համաժողովի բացման արարողությանը (FIDH) կազմակերպության նախագահ Սուեր Բելասենը հրապարակել է Հայաստանի բոլոր քաղբանտարկյալների անհապաղ ազատումը պահանջող կոչը Համաժողովի անունից։
Ըստ այդմ, FIDH-ը պահանջում է 2008թ. մարտի 1-ին տեղի ունեցած դեպքերի, ինչպես նաեւ ուժային կառույցների կողմից ուժի անհամաչափ կիրառման վերաբերյալ արդյունավետ քննություն անցկացնել: Նշվում է նաեւ, որ FIDH-ը մտահոգված է Հայաստանում ընտրական գործընթացների ու ազատ մամուլի նկատմամբ խոչընդոտների առկայությամբ:
«Վերջին ամիսների ընթացքում մենք շարունակաբար արտահայտել ենք այս մտահոգությունները Հայաստանի իշխանությունների առջև՝ ամենաբարձր ատյաններում, և այսօր կեսօրին մեկ անգամ ևս ասել ենք այս մասին Հայաստանի Հանրապետության նախագահին, ինչպես խոստացել էինք զոհերի և քաղբանտարկյալների ընտանիքներին, որոնց հանդիպել էինք երեկ»,- ասել է Սուեր Բելասենն ու հավելել. «Բոլոր այս հարցերը FIDH-ի համաժողովի համար կարևորագույն են, և այն լրջագույն կոչ է հղում այսօր իշխանություններին։ Մենք հուսով ենք, որ կստանանք կոնկրետ պատասխաններ մեր բոլոր մտահոգությունների վերաբերյալ։ Մենք շարունակելու ենք մեր հարցադրումները՝ մինչև որ պատասխան կստանանք»:

В ходе церемонии открытия 37-й конференции Международной федерации по правам человека (FIDH) в Ереване, президент Федерации Суер Белассен от имени участников конференции призвала «немедленно освободить политзаключенных».
FIDH требует провести эффективное расследование событий 1 марта 2008 года, а также случаев неадекватного применения силы полицией. Отмечается также, что FIDH озабочена наличием в Армении препятствий для свободной прессы и проведения свободных выборов. «Мы все последние месяцы выражали властям Армении на самом высоком уровне свою озабоченность этими задачами, и сегодня мы в очередной раз высказали это президенту страны – как и обещали это вчера семьям жертв и политзаключенных, — сказала Суер Белассен. – Все эти вопросы являются для FIDH вопросами первостепенной важности, и FIDH сегодня серьезнейшим образом призывает власти решить эти вопросы. Мы будем продолжать ставить их до тех пор, пока не получим ответ».