Ապրիլի 14-ին Ստեփանակերտում նշել են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Գերագույն խորհրդի նախագահ Արթուր Մկրտչյանի մահվան 18-րդ տարելիցը:
Խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը պատգամավորների ուղոեկցությամբ այցելել է Ստեփանակերտի հուշահամալիր եւ հարգել ճանաչված պետական եւ քաղաքական գործչի հիշատակը:
Ապա ԼՂՀ Ազգային Ժողովի գրադարանում կայացել է Արթուր Մկրտչյանի «Լեռնային Ղարաբաղի հայերի կենցաղը 19-րդ դարի երկրորդ կեսին- 20-րդ դարի սկզբին» գրքի շնորհանդեսը, որ հրատարակվել է Հայաստանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի հնագիտության եւ ազգագրության ինստիտուտի աջակցությամբ:
Հիշեցնենք, որ Արթուր Մկրտչյանը ԼՂՀ Գերագույն խորհրդի նախագահի պաշտոնը զբաղեցրել է 1992թ. հունվար-ապրիլ ամիսներին: Ապրիլի 14-ին նա մահացել է չպարզված հանգամանքներում:

14 апреля в Степанакерте отметили 18 годовщину со дня трагической гибели председателя Верховного Совета Нагорно-Карабахской Республики первого созыва Артура Мкртчяна.
Спикер парламента НКР Ашот Гулян в сопровождении депутатов посетил Степанакертский мемориальный комплекс и почтил память видного государственного и политического деятеля.
Затем в библиотеке Национального Собрания НКР состоялась презентация книги Артура Мкртчяна «Общественный быт армян Нагорного Карабаха во второй половине 19 — начала 20 века», изданной Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Армении. Напомним, что Артур Мкртчян занимал должность председателя Верховного совета НКР в январе — апреле 1992 года. 14 апреля он погиб при невыясненных обстоятельствах.