Հայ ավտոներկրողները հարկային դաշտում պատրաստ են աշխատել ֆիքսված հարկի շրջանակում, հայտարարել է  Հայաստանի ավտոներկրողների միության նախագահ Տիգրան Հովհաննիսյանը: Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր մեքենայի համար  անհատ ներկրողի եկամուտն այնքան շատ չէ, որ  վճարի մեքենայի արժեքի 20%-ը:
«20% մենք հաստատ չենք ստանում: Ի՞նչ մեքենաներ են մարդիկ սովորաբար գնում: Ասենք, 7-8 հազար դոլարանոց: Իսկ առեւտրականին բաժին է հասնում 300-400 դոլար: Մի կարծեք, թե նրանք բոլորը հարուստներ են: Իսկ նրանց ասում են՝ ոչ, մեքենան արժի 5 մլն դրամ, ուրեմն դրա համար միլիոն վճարի: Այսպես մարդկանց կսնանկացնեն», - հայտարարել է  Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ ներկրողները պատրաստ են գրանցվել որպես անհատ ձեռներեց եւ վճարել սահմանված հարկը՝ տարեկան մինչեւ 400 հազար դրամ (1000 դոլար): «Կարծում եմ, որ այդ դեպքում բյուջեն կստանա 10 միլիոն դոլարից ոչ պակաս», - հայտարարել է Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ դրանից կշահեն եւ պետությունը, եւ ներկրողները, որոնք այժմ ԱԱՀ չվճարելու համար այլ մարդկանց անուններով են մեքենաները գրանցում: «Մենք նույնպես արժանապատվություն ունենք: Մենք գող չենք եւ չենք ցանկանում գաղտնի աշխատել», - հայտարարել է Հովհաննիսյանը:
Ըստ նրա՝ շուտով Էրեբունիի ավտոշուկա են պատրաստվում այցելել Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը եւ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: «Մենք ցանկանում ենք հանդիպել նրանց հետ եւ բարձրացնել  սահմանված հարկի հարցը: Մի անգամ ես արդեն հանդիպել եմ պարոն վարչապետին 2012թ. եւ խոսել այդ մասին: Սակայն դեռ, ցավոք,  ռեժիմը մեզ համար մնացել է այնպես, ինչպես կար», - հայտնել է Հովհաննիսյանը:

Армянские автодилеры готовы работать в налоговом поле в рамках фиксированного налога. Об этом заявил председатель Ассоциации автодилеров Армении Тигран Ованнисян. По его словам, выручка импортеров-одиночек с каждой машины не настолько велика, чтобы платить 20% стоимости машины. «20% мы точно не выручим. Какие машины люди обычно покупают? Ну, тысяч за 7, за 8, долларов. А торговцу остается 300, ну 400. Не думайте, что все они такие уж богачи. А ему говорят – нет: стоит машина 5 миллионов драмов, так плати с нее миллион. Так людей разорят», - заявил Ованнисян.
По его словам, импортеры готовы зарегистрироваться как частные предприниматели и платить фиксированную пошлину до 400 тысяч драмов в год ($1000). «Думаю, в этом случае бюджет получит не меньше 10 миллионов долларов», - заявил Ованнисян.
По его словам, от этого выиграет и государство, и сами импортеры, которые сейчас, чтобы не платить НДС, заводят машины по паспортам других людей. «У нас тоже есть достоинство. Мы не воры и исподтишка работать не хотим», - заявил Ованнисян.
По его словам, в скором времени Эребунийский авторынок в Ереване (на южной окраине города) собираются посетить мэр Еревана Тарон Маркарян и премьер-министр Армении Тигран Саркисян. «Мы хотим встретиться с ними и поднять вопрос о фиксированной пошлине. Однажды я уже встречался с господином премьером в 2012 году, и говорил об этом. Но пока, к сожалению, режим для нас остался такой, каким был», - заявил Ованнисян.