Տեղեկատվական պատերազմը Սիրիայի դեմ գաղութային ագրեսիայի ամենավտանգավոր դրսեւորումներից է, հայտարարել է Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը Դամասկոսի համալսարանի քաղաքական գիտությունների ֆակուլտետի դասախոսական եւ ասպիրանտական կազմի հետ հանդիպմանը:
Սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության փոխանցմամբ՝ պետության ղեկավարն ընդգծել է, որ արաբական աշխարհն ի սկզբանե հիմնադրվել է արաբականության եւ իսլամի անքակտելի կապի գաղափարով: Ուստի այս սկզբունքին հետեւելը արաբական պետություններում անվտանգության, գաղափարական եւ սոցիալական կայունության վերականգնման կարեւորագույն գործոններից է: Նրա խոսքով՝ Արեւմուտքը փորձում է բնաջնջել այս գաղափարախոսությունը՝ արաբական տարածաշրջանը վերահսկելու համար: Երբ այդ փորձերը ձախողվեցին, սկսեցին գաղափարախոսության էությունը փոխելուն ուղղված տերմինների աճպարարությունը: Այս առթիվ նախագահն ընդգծել է գիտության եւ մշակույթի գործիչների կարեւոր դերակատարումը:
Նախագահ Ասադը նշել է, որ Սիրիայի վրա հարձակում է իրականացվում ոչ միայն կարեւոր աշխարհաքաղաքական դիրքի պատճառով, այլեւ տարածաշրջանում պատմական կարեւոր դերի եւ արաբ ժողովուրդների վրա մեծ ազեցության համար: «Այն, ինչին այսօր ենթարկվում է Սիրիան, նրա ինքնիշխանությունը քայքայելու եւ երկիրը թուլացնելու փորձ է, որպեսզի ստիպեն հանուն ԱՄՆ-ի եւ Արեւմուտքի շահերի փոխել քաղաքական ուղղությունը: Դրանով է բացատրվում իսրայելական գործոնի ի հայտ գալը` զինված ահաբեկչական խմբավորումներին աջակցելիս: Սիրիայի ճգնաժամում բեկումնային պահ է. բանակը եւ զինված ուժերը շարունակում են հաջաղություններ գրանցել ահաբեկչության դեմ պայքարում, իսկ սոցիալական պլանում ընդլայնվում է ազգային հաշտեցման գործընթացը եւ աճում հակասիրիական ագրեսիայի իրական նպատակների ընկալումը ժողովրդի կողմից: Իշխանությունները ձգտում են վերականգնել անվտանգությունը եւ կայունությունն այն շրջաններում, որոնք ենթարկվել են ահաբեկիչների հարձակումներին, որպեսզի այնուհետ ձեռնամուխ լինեն ահաբեկչության օջախների ոչնչացմանը», - ընդգծել է Բաշար Ասադը:

Информационная война является одной из самых опасных форм колониальной агрессии, которой подвергается Сирия. Об этом заявил президент страны Башшар Асад на встрече с преподавательским составом и аспирантами Факультета политических наук Дамасского университета.
Как передает сирийское государственное информационное агентство САНА, глава государства подчеркнул, что арабский мир изначально был основан на идее неразрывной связи арабизма и ислама. Поэтому приверженность данному принципу является одним из самых важных факторов восстановления безопасности, идеологической и социальной стабильности в арабских государствах. По его словам, Запад пытался искоренить эту идеологию, чтобы контролировать арабский регион и управлять странами. Когда же эти попытки провалились, началась подтасовка терминов с целью изменения сущности идеологий. В этой связи президент указал на важную роль деятелей науки и культуры в определении терминов для противодействия различным попыткам исказить их сущность с целью выхолостить идеологию, что угрожает потерей идентичности и уходом от главных проблем, за которые шла борьба в течение многих десятилетий.
Президент Асад отметил, что атака на Сирию ведется не только из-за ее важного геополитического положения, но из-за ключевой исторической роли в регионе и большого влияния на арабские народные массы. «То, чему сегодня подвергается Сирия, является попыткой подорвать ее суверенитет и ослабить страну, чтобы заставить изменить в интересах США и Запада политический курс, одобряемый народом. Этим объясняется возникновение израильского фактора в поддержке вооруженных террористических группировок. В кризисе, который переживает Сирия, наступил переломный момент: в военном плане армия и вооруженные силы продолжают достигать успехов в войне против террора, а в социальном плане расширяется процесс национального примирения и растет осознание народом истинных целей антисирийской агрессии. Власти стремятся восстановить безопасность и стабильность в тех районах, которые подвергались атакам террористов, чтобы затем приступить к уничтожению очагов и террора», - подчеркнул Башшар Асад.