ԱՄՆ-ն քննարում է Ուկրաինային զենք մատակարարելու հարցը: Այդ մասին Բեռլինում ապրիլի 14-ին հայտարարել է ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Ջոն Քերիի օգնական Թոմաս Շենոնը, հաղորդում է Ամերիկայի ձայնը:
Պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ն կկարողանա զենք ուղարկել ուկրաինական անվտանգության ուժերին, ամերիկացի դիվանագետը հայտարարել է. «Բնականաբար, մենք դա դիտարկում ենք որպես հնարավոր տարբերակ: Սակայն այս պահին չեմ կարող կանխատեսել՝ կանենք, թե ոչ:
Թոմաս Շենոնի խոսքով՝ իրադարձությունները, որոնք այժմ տեղի են ունենում ուկրաինական մի շարք քաղաքներում, հիշեցնում են Ղրիմի իրադարձությունները: «Մեր կարծիքով՝ Ռուսաստանի մասնակցությունն այս ամենում միանգամայն ակնհայտ է, եւ մենք այդ գործողությունները համարում ենք ապակայունացնող ու վտանգավոր»,- հավելել է նա:

Соединенные Штаты Америки обсуждают вопрос о поставках оружия в Украину. Об этом 14 апреля в Берлине заявил помощник Госсекретаря США Джона Керри Томас Шэннон, сообщает Голос Америки.
Отвечая на вопрос о том, могут ли США отправить оружие украинским силам безопасности, высокопоставленный американский дипломат заявил: «Естественно, мы рассматриваем это в качестве одного из вариантов. Но на данный момент я не могу прогнозировать, будем мы это делать или нет».
По словам  Томаса Шэннона, события, наблюдаемые сейчас в ряде украинских городов, напоминают события в Крыму – как в плане тактики, так и в плане участников этих действий. «На наш взгляд, участие России во всем этом совершенно очевидно, и мы считаем эти действия дестабилизирующими и опасными», – добавил он.