ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հուսով է, որ ստիպված չի լինի օգտվել  խորհրդարանի կողմից իրեն տրամադրված իրավունքից եւ Ուկրաինայում օգտագործել Զինված ուժերը:
«Ես հիշեցնում եմ, որ ՌԴ Դաշնության խորհուրդը նախագահին Զինված ուժերը Ուկրաինայում օգտագործելու իրավունք է ընձեռել: Շատ մեծ հույս ունեմ, որ ստիպված չեմ լինի օգտվել այդ իրավունքից եւ որ քաղաքական-դիվանագիտական միջոցներով կհաջողվի լուծել ուկրաինայի ներկայիս բոլոր սուր, եթե չասենք՝ ամենասուր խնդիրները», - «ուղիղ գծի» ընթացքում հայտարարել է  Պուտինը:
Պուտինը կարծում է, որ Ռուսաստանը պետք է անի ամեն ինչ, որպեսզի օգնի Ուկրաինայի արեւելյան շրջանների բնակիչներին` պաշտպանելու իրենց իրավունքները:  «Մենք պետք է անենք ամեն ինչ, որպեսզի օգնենք այդ մարդկանց` պաշտպանել իրենց իրավունքները եւ ինքնուրույն որոշել իրենց ապագան: Հենց դրա համար էլ մենք կպայքարենք», - ասել է նախագահը:
Պուտինը կարծում է նաեւ, որ Կիեւում պետական հեղաշրջում էր տեղի ունեցել` այդ բառի դասական իմաստով:
«Ինչու դա արվեց, ինչու գործեցին այդքան ոչ մասնագիտական, այդքան հիմար, եւ երկիրը այսպիսի իրավիճակի հասցրին, չեմ հասկանում: Եվ ոչ ոք էլ պատասխան չունի», - ընդգծել է Պուտինը:

Президент Российской Федерации Владимир Путин надеется, что ему не потребуется воспользоваться правом, предоставленным парламентом, использовать Вооруженные силы на Украине.
«Я напоминаю, что Совет Федерации России предоставил президенту право использовать Вооруженные силы на Украине. Очень надеюсь на то, что мне не придется воспользоваться этим правом, и что политико-дипломатическими средствами нам удастся решить все острые, если не сказать, острейшие, проблемы сегодняшнего дня в Украине», — заявил президент РФ во время «прямой линии»
Путин считает, что Россия должна сделать все, чтобы помочь жителям восточных областей Украины отстоять свои права. «Мы должны сделать все, чтобы помочь этим людям защитить свои права и самостоятельно определить свою судьбу. Вот за это мы и будем бороться», — сказал глава государства.
Также Путин считает, что в Киеве был совершен антигосударственный переворот в классическом смысле этого слова.
«Зачем это было сделано, зачем надо было действовать так непрофессионально, так глупо, и ввергнуть страну в то состояние, в котором она находится, — не понимаю. И ответа ни у кого нет», — подчеркнул Путин.