Հայաստանի Վճռաբեկ դատարանը ետ է վերադարձրել «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր, ներկայումս անազատության մեջ գտնվող Նիկոլ Փաշինյանի բողոքը՝ փաստացի հրաժարվելով քննել այն:
Հիշեցնենք, որ Փաշինյանի պաշտպանները դատարանից պահանջել էին բեկանել Քրեական վերաքննիչ դատարանի մարտի 9-ի որոշումը: Նիկոլ Փաշինյանը 2010թ. հունվարի 19-ին Երեւանի Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից դատապարտվել էր 7 տարվա ազատազրկման՝ 2008թ. մարտի 1-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպելու մեղադրանքով, իսկ մարտի 9-ին Վերաքննիչ դատարանն անփոփոխ էր թողել վճիռը՝ միայն մասամբ համաներում կիրառելով եւ կրճատելով ժամկետը:
Փաշինյանի պաշտպան Լուսինե Սահակյանը NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց, որ իրենք արդեն սպառել են ներպետական բոլոր ատյանները, նախնական նամակ են հղել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանին, եւ այժմ պատրաստվում են հիմնական գանգատը հղել եվրոպական այդ կառույցին:

Кассационный суд Армении вернул жалобу главного редактора газеты «Айкакан Жаманак», ныне заключенного Никола Пашиняна, фактически, отказавшись рассматривать ее.
Напомним, что адвокаты Пашиняна потребовали аннулировать решение Уголовного апелляционного суда от 9 марта. 19-го января 2010 года Никол Пашинян, решением суда общей юрисдикции районов Кентрон и Норк-Мараш был осужден на 7 лет лишения свободы по обвинению в организации массовых беспорядков 1 марта 2008 года. 9-го марта Апелляционный суд оставил это решение без изменения, лишь частично применив амнистию и сократив срок наказания.
Адвокат Пашиняна Лусине Саакян в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am отметила, что они исчерпали уже все внутригосударственные инстанции и отправили предварительное письмо в Европейский суд по правам человека. Сейчас они готовятся направить туда основную жалобу.