Ադրբեջանական կողմի՝ ղարաբաղյան պատերազմը վերսկսելու եւ Լաչինից ու Քելբաջարից հայկական զինված ուժերի դուրսբերման մասին հայտարարություններն առաջիններից չեն. նման հայտարարություններ անում են այդ երկրի նախագահը, արտգործնախարարը եւ բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաներ։ NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովի այն հայտարարությունը, թե Հայաստանը Լաչինից եւ Քելբաջարից դուրս գալու համար ժամանակ է խնդրել:
Զոհրաբյանի խոսքով, ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները իրենց ցնդաբանությունները ներկայացնում են իբրեւ իրականություն. «Նրանք դա անում են գուցե ներքին սպառման համար, բայց փաստն այն է, որ նրանց հոգեկան տվայտանքները անհեթեթ հայտարարությունների պատճառ են դառնում»,- նկատեց ԱԺ պատգամավորը։
Անդրադառնալով պատերազմի վերսկսման մասին Ադրբեջանի ռազմաշունչ հայտարարություններին՝ Նաիրա Զոհրաբյանը խորհուրդ տվեց վերհիշել նույն ղարաբաղյան պատերազմում կրած պարտության մասին. «Ադրբեջանական բանակի ոգին հերիքեց միայն Բուդապեշտում քնած հայ սպային կացնահարելու համար»,- հիշեցրեց ԲՀԿ պատգամավորը։
Նշենք, որ Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի միջազգային հարաբերությունների բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը հայտարարել էր, թե Հայաստանը Լաչինից եւ Քելբաջարից իր զինված ուժերը դուրս բերելու համար ժամանակ է խնդրել, եւ որ այդ գործընթացը մշակվել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից:

He is not the first to make statements about war resumption in Karabakh and withdrawal of Armenian troops from Kelbajar, they were also voiced by the country’s President, Foreign Minister and other senior officials, Prosperous Armenia party member Naira Zohrabyan told NEWS.am commenting on the words by Chief of International Relations Department of Azerbaijani Presidential Administration Novruz Mammadov that Armenia allegedly asked 2 weeks to withdraw from Lachin and Kelbajar.
According to her, Azeri politicians mistake their rave for the reality. “Probably they do so for domestic audience, but the fact is remains that their vexations of mind incite absurd statements,” the MP stated.
Referring to the warlike statements by Azerbaijan to resume the hostilities, she recommended that they recall the beating they got in a war. Moral courage of Azeri army worked only in case when hacking to death an Armenian officer in Budapest, Zohrabyan added.
As reported earlier, Novruz Mammadov declared that Armenia asked some time to withdraw from Lachin and Kelbajar and the process is elaborated by the OSCE Minsk Group Co-chairs.