Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ:
Մայիսի 9-ը Հայաստանի ժողովրդի համար թանկ է նրանով, որ այն ազդարարել է նոր` խաղաղ կյանքի սկիզբ: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հարյուր հազարավոր հայեր կռվել են արդարության եւ ազատության խրամատներում՝ բարձր պահելով հայ ռազմիկի անունն ու պատիվը:
Սա մեզ համար առաջին հերթին խաղաղության տոն է, որն արդար աշխատանքի եւ հայրենի երկիրը ոտքի կանգնեցնելու պատմական հնարավորություն տվեց:
Ճակատագիրը մեզ համար սահմանել էր եւս մի պատմական հնարավորություն, եւս մի մայիսյան հաղթանակ: 1992 թվականի մայիսի 9-ին մենք կրկին արդարության եւ ազատության խրամատում էինք ընդդեմ ազգային խտրականության եւ եղեռնագործության:
Շուշիի ազատագրմամբ ֆիզիկական բնաջնջումից փրկվեցին ոչ միայն Ստեփանակերտը, այլեւ ողջ Արցախը, իսկ ավելի լայն առումով՝ Հայաստանը եւ հայության հեռանկարը:
Այսօր մենք երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր այն քաջերի հիշատակի առջեւ, ովքեր կյանքով վճարեցին մեր խաղաղության գինը:

YEREVAN. – President of Armenia Serzh Sargsyan issued a congratulatory message on Victory and Peace Day.
“I cordially congratulate you on the occasion of Victory and Peace Day.
“For the Armenian people, May 9 holds great significance because it heralded the beginning of a new and peaceful life.
“During World War II, hundreds of thousands of Armenians fought in the trenches of justice and freedom and came out with credit.
“For us, this is first of all a holiday of peace which afforded us a historic opportunity to give the fatherland a new start in life, with our honest work.
“The destiny gave us one more historic opportunity – one more May victory. On May 9 of 1992, we were once again in the trenches of justice and freedom, fighting against national discrimination and genocide.
“With the liberation of [the City of] Shushi, not only [Nagorno-Karabakh Republic (Artsakh) capital city] Stepanakert avoided physical annihilation, but also Artsakh as well as Armenia and the Armenians’ future in a broad sense.
“Today, we bow with gratitude to the memory of all the brave fighters who paid for peace by their own lives.