Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հաղթանակի եւ խաղաղության տոնի առթիվ:
Մայիսի 9-ը Հայաստանի ժողովրդի համար թանկ է նրանով, որ այն ազդարարել է նոր` խաղաղ կյանքի սկիզբ: Երկրորդ աշխարհամարտի տարիներին հարյուր հազարավոր հայեր կռվել են արդարության եւ ազատության խրամատներում՝ բարձր պահելով հայ ռազմիկի անունն ու պատիվը:
Սա մեզ համար առաջին հերթին խաղաղության տոն է, որն արդար աշխատանքի եւ հայրենի երկիրը ոտքի կանգնեցնելու պատմական հնարավորություն տվեց:
Ճակատագիրը մեզ համար սահմանել էր եւս մի պատմական հնարավորություն, եւս մի մայիսյան հաղթանակ: 1992 թվականի մայիսի 9-ին մենք կրկին արդարության եւ ազատության խրամատում էինք ընդդեմ ազգային խտրականության եւ եղեռնագործության:
Շուշիի ազատագրմամբ ֆիզիկական բնաջնջումից փրկվեցին ոչ միայն Ստեփանակերտը, այլեւ ողջ Արցախը, իսկ ավելի լայն առումով՝ Հայաստանը եւ հայության հեռանկարը:
Այսօր մենք երախտագիտությամբ գլուխ ենք խոնարհում մեր բոլոր այն քաջերի հիշատակի առջեւ, ովքեր կյանքով վճարեցին մեր խաղաղության գինը:

Президент Армении Серж Саргсян поздравил соотечественников с Праздником Победы и Мира. Как сообщили в пресс-службы главы Армении, в поздравительном послании, в частности, говорится:
Горячо поздравляю вас с Праздником Победы и Мира.
9 мая для народа Армении дорого тем, что оно возвестило о начале новой – мирной жизни. В годы Второй мировой войны сотни тысяч армян воевали в окопах справедливости и свободы, высоко держа имя и честь армянского воина.
Это для нас в первую очередь праздник Мира, который дал историческую возможность честно трудиться и поставить на ноги родную страну.
Судьба определила для нас еще одну историческую возможность, еще одну майскую победу. 9 мая 1992 года мы вновь были в окопах справедливости и свободы – против национальной дискриминации и геноцида.
С освобождением Шуши от физического уничтожения спасся не только Степанакерт, но и весь Арцах, а в более широком смысле – Армения и перспектива армянства.
Сегодня мы с признательностью склоняем головы перед памятью всех тех храбрецов, которые жизнью заплатили за наш мир.