«Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության» ներկայացուցիչները չեն բացառում Ռուսաստանին միավորման մասին հանրաքվեի անցկացումը: Այս մասին հայտարարել է Հարավ-Արեւելքի բանակի մամուլի քարտուղար Վասիլի Նիկիտինը:
Նա լրագրողների համար մեկնաբանել է տարածված տեղեկություններն առ այն, թե Լուգանսկի մարզի տարածքում առաջիկայում հնարավոր է եւս մեկ հանրաքվե անցկացվի, որտեղ Ռուսաստանին միավորման հարցն է դրվելու, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
«Առանձնակի կարեւոր հարցերը պետք է «Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության» ողջ ժողովրդի քննարկմանը դրվեն: Եթե նման որոշում ընդունվի, ժողովրդի կամքը պետք է իրականություն դարձնել»,- ընդգծել է նա:
Հիշեցնենք` մայիսի 11-ին Ուկրաինայի Լուգանսկի մարզում կայացած հանրաքվեին ընտրողների 94-98 տոկոսը «Լուգանսկի ժողովրդական հանրապետության» պետական ինքնուրույնության օգտին է արտահայտվել:
Նույն կերպ, Դոնեցկի մարզում հանրաքվեի մասնակիցների 89 տոկոսը կողմ է քվեարկել տարածաշրջանի «պետական ինքնուրույնության» գաղափարին:

Представители «Луганской народной республики» не исключают возможности проведения референдума о присоединении к России. Об этом заявил пресс-секретарь армии Юго-Востока Василий Никитин.
Он прокомментировал журналистам информацию о том, что на территории Луганской области в ближайшее время возможно проведение еще одного референдума, на который будет вынесен вопрос о присоединении к Российской Федерации, сообщает «РИА Новости».
«Особо важные вопросы должен обсуждать весь народ «Луганской народной республики». Если такое решение будет, то соответственно воля народа будет приведена в действие», — подчеркнул он.
Напомним, на прошедшем 11 мая референдуме в Луганской области Украины за государственную самостоятельность «Луганской народной республики», по предварительным данным, проголосовали 94-98% избирателей.
В Донецкой области более 89% участников референдума проголосовали за «государственную самостоятельность» региона.