Եվրոպական միությունը որոշում է ընդունել ընդլայնել պատժամիջոցների ցուցակը՝ կապված Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի հետ. ցուցակում են ընդգրկվել եւս 13 անձ ու 2 ընկերություն՝ «Չերնոմորնեֆտգազն» ու «Թեոդոսիան»: Այդ մասին հաղորդում է DW-ն:
ԵՄ Խորհրդի մամուլի ծառայությունից հաղորդել են, որ «սեւ ցուցակում» հայտնված անձանց շարքում են Ղրիմի դատախազ Նատալյա Պոկլոնսկայան, ով, ըստ ԵՄ-ի, «ակտիվորեն կյանքի է կոչում Ռուսաստանի կողմից Ղրիմի անեքսիայի քայլերը»: Ցուցակում են հայտնվել նաեւ Սլավյանսկի ինքնահռչակ «քաղաքապետ» Վյաչեսլավ Պոնոմարյովը, նախագահի նախկին թեկնածու Օլեգ Ցարյովը, ով փորձում է իր համար «Նովոռոսիա» ստեղծել:
Միաժամանակ ցուցակում է հայտնվել Ռուսաստանի նախագահի վարչակազմի ղեկավարի տեղակալ Վյաչեսլավ Վոլոդինը, Դումայի սահմանադրական օրենսդրության հանձնաժողովի նախագայ Վալդիմիր Պլիգինը:
«Սեւ ցուցակի» մնացած անդամներն են Ռուսաստանի ռազմադեսանտային ուժերի հրամանատար Վլադիմիր Շամանովը, Ղրիմից պետական պաշտոնյաներ Պյոտր Յարոշը, Օլեգ Կոզյուրան, Օգոր Շեւչենկոն, «Դոնեցկի հանրապետության» ղեկավարներից Իգոր Կակիջանովը, Դոնեցկի եւ Լուգանսկի մարզերում կեղծ հանրաքվեների անցկացման ընտրական հանձնաժողովների նախագահներ Ռոման Լյագինն ու Ալեքսանդր Մալիխինը, ահաբեկիչների ղեկավար Իգոր Բեզլերը:
Այդ կերպ, անձնանց ընդհանուր թիվը, որոնց նկատմամբ պատժամիջոցներ են գործում, կազմել է 61մարդ: «Սեւ ցուցակում» ընդգրկված անձնանց արգելվում է մուտքը ԵՄ երկրներ: Ինչպես նաեւ սառեցվում են ԵՄ տարածքում գտնվող նրանց ակտիվները, նրանց հետ առնչվող կազմակերպությունների եւ ձեռնարկությունների բոլոր դրամական հաշիվները:

Европейский союз принял решение расширить санкционный список в связи с ситуацией в Украине: в перечень включены еще 13 человек и две компании - Черноморнефтегаз и Феодосия. Об этом сообщает DW.
В пресс-службе Совета ЕС сообщили, что в числе лиц, попавших в «черный список» - одиозная прокурор Крыма Наталья Поклонская, которая, по определению ЕС, «активно воплощает в жизнь шаги аннексии Крыма Россией». Также в списке оказался самопровозглашенный «мэр» Славянска Вячеслав Пономарев, экс-кандидат в президенты Олег Царев, который пытается создать для себя Новороссию.
Одновременно в списке фигурируют первый заместитель руководителя администрации президента России Вячеслав Володин, председатель думского комитета по конституционному законодательству Владимир Плигин.
Остальные занесенных в «черный список»: командующий ВДВ России Владимир Шаманов, крымские чиновники Петр Ярош, Олег Козюра, Игорь Шевченко, один из лидеров «Донецкой республики» Игорь Какиджанов, председатели избирательных комиссий по проведению псевдореферендумов в Донецкой и Луганской областях Роман Лягин и Александр Малыхин, руководитель террористов Игорь Безлер.
Таким образом, общее число лиц, в отношении которых действуют санкции, составило 61 человек. Лицам, внесенным в «черный список», ограничивается въезд в страны ЕС. Также замораживаются их активы на территории ЕС, все денежные счета аффилированных с ними организаций и предприятий.