Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը Ուկրաինայի արեւելյան շրջանների` ՌԴ-ի հետ միավորման հավանականությունը հիպոթետիկ բնույթ ունեցող հարց է համարել:
«Մենք պետք է ոչ թե հիպոթետիկ հարցից սկսենք, թե ով ում կարող է միավորել, այլ այնտեղից, թե ինչպես են մարդիկ իրենց զգալու այս երկրում», - հայտարարել է Լավրովը` ի պատասխան Bloomberg-ի լրագրողի հարցի, թե արդյոք Ռուսաստանը կարող է երաշխիքներ տալ, որ Ուկրաինայի արեւելյան շրջանները չի գրավելու:
«Ուկրաինան ինչպես երբեք մոտ է քաղաքացիական պատերազմին: Ճգնաժամի լուծումը պետք է Ուկրաինայի բոլոր ռեգիոնների շահերի համատեղմամբ գտնվի: Հարավ-արեւելքում հիմա իսկական պատերազմ է ընթանում: Չի կարելի բանակցությունների սեղանին նստել, քանի դեռ ականանետների կրակ է լսվում», - ընգծել է նա:
Այդուհանդերձ, Լավրովը հերթական անգամ ընդգծել է, որ Ռուսաստանը հանրապետության հարավ-արեւելյան շրջաններ զորք մտցնելու մտադրություն չունի: Միեւնույն ժամանակ Մոսկվան լուրջ կասկածներ ունի, որ Ուկրաինայում արեւմտյան, մասնավորապես` ամերիկյան վարձկաններ են գործում: Վերջերս լրատվամիջոցներում տեղեկություններ էին տարածվել այն մասին, որ Կիեւի իշխանությունների կողմից երկրի արեւելյան շրջաններում իրականացվող հակաահաբեկչական գործողություններին ՄԱԿ-ի խորհրդանիշներով ուղղաթիռներ են մասնակցում, հաղորդում է «ՌԻԱ-Նովոստին»:

Министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что возможность присоединения востока Украины к Российской Федерации является гипотетическим вопросом.
«Мы должны начинать не с гипотетического вопроса, кто кого может присоединить, а с того, как люди будут чувствовать себя в этой стране», — заявил Лавров в ответ на вопрос журналиста Bloomberg о том, может ли Россия дать гарантии того, что не станет завоевывать восток Украины.
«Украина как никогда раньше приблизилась к гражданской войне. Решение кризиса должно быть найдено путем учета интересов всех регионов Украины. Это настоящая война на юго-востоке. Нельзя садиться за стол переговоров, пока идет стрельба из минометов», — подчеркнул он.
При этом Лавров в очередной раз подчеркнул, что у России нет планов введения своего воинского контингента на юго-восток республики. В то же время у Москвы есть серьезные подозрения, что в Украине действуют западные наемники и, в частности, американские. Связано это с сообщениями СМИ о том, что киевская власть якобы использовала вертолеты с символикой ООН во время антитеррористической операции в восточных областях страны, сообщает «РИА Новости»