Հայաստանի կառավարությունը, կուտակային կենսաթոշակների պատճառով, պետական ծառայողների եւ ուսուցիչների դեմ հետապնդումներ է սկսել: Այս մասին մայիսի 14-ին հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը: Նրա խոսքով, Հովիկ Աբրահամյանը մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը համակարգում ցանկացած գնով մինչեւ 200 հազար մարդ հավաքելու նպատակ է դրել` բարեփոխման կենսագործունեության «ճակատն» ապահովելու համար:
«Հովիկ Աբրահամյանը հայտարարում է, թե պատադիր համակարգը չի գործում, իսկ ես կպատասխանեմ, որ գործում է: Դպրոցներում, կրթական հաստատություններում, գյուղապետարաններում: Ընդ որում, որոշ հաստատություններ իրենք են աշխատակիցների փոխարեն կուտակային վճարումներն անում` մարդկանց թվաքանակի անհրաժեշտ պլանն ապահովելու համար», - ընգծել է խորհրդարանականը:
Նրա խոսքով, կառավարությունը համակարգը կամավոր է դարձրել, բայց զուտ ձեւականորեն. դրան չմասնակցելու համար հարկավոր է հայտարարագիր ներկայացնել: «Ասացեք խնդրեմ` աշխարհում էլ ո՞րտեղ ինչ-որ բանի չմասնակցելու համար պետք է թուղթ լրացնես: Ի՞նչ է` հանրապետական չդառնալու համա՞ր էլ պետք է հայտարարագիր տամ: Կամ տիեզերագնացների ջոկատին չմիանալու համար: Կամ` որ գարեջուր չեմ սիրում: Աբսուրդ է: Բայց, այդուհանդերձ, իմաստ ունի եւ շատ պարզ իմաստ: Պետական ապարատում, աշխատանքը վտանգելով, նման հայտարարագիր հարյուրից մեկը կարող է ներկայացնել: Մեզնից ո՞ր մեկը չգիտի դա», - հայտարարել է Արամ Մանուկյանը:
Նա քաղաքացիներին կոչ է արել տեղի չտալ եւ պահանջների ու սպառնալիքների դեպքում խմբակցություններին ու պատգամավորներին տեղյակ պահել: «Մենք խոստանում ենք, որ կպաշտպանենք ձեզ»,- հայտարարել է պատգամավորը:
Հիշեցնենք, որ «Կուտակային կենսաթոշակիների մասին» օրենքի փոփոխության արդեն առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծով առաջարկվում է մինչեւ սեպտեմբերի 30-ը հետաձգել կուտակային կենսաթոշակային վճարումների պարտադիր հավաքագրումը` համաձայն Սահմանադրական դատարանի ապրիլի 2-ի վճռի: Մինչ այդ կառավարությունը պետք է «Կուտակային կենսաթոշակիների մասին» օրենքը դատարանի պահանջներին համապատասխանեցնի:

Правительство Армении запугивает госслужащих и учителей из-за накопительных пенсий. Об этом заявил в парламенте 14 мая секретарь фракции оппозиционного Армянского национального конгресса Арам Манукян. По его словам, Овик Абрамян поставил задачу любой ценой набрать к 30 сентября в систему до 200 тысяч человек – как «фасад» ее жизнеспособности.
«Овик Абрамян заявлял нам, что обязательная система не действует, а я отвечаю – действует! В школах, общеобразовательных и музыкальных, в вузах, а также в сельских администрациях. Причем некоторые учреждения сами вносят накопительные выплаты за своих сотрудников, чтобы обеспечить требуемый план по числу людей», - подчеркнул Манукян.
С этой же целью правительство сделало систему добровольной, но лишь формально – чтобы не участвовать в системе, нужно написать заявление, а по умолчанию она все же действует. «Есть элементарный принцип – позитивности права. Скажите мне, где в мире нужно писать заявление, чтобы в чем-то не участвовать? Я что, должен писать заявление, что не становлюсь членом Республиканской партии? Что не собираюсь записываться в отряд космонавтов? Что не люблю пиво? Что за абсурд! А смысл есть, и он предельно ясен. В чем он? А вот в чем: такое заявление в госаппарате напишет один из ста. Рискуя потерять работу, пособие, не получить справку. Кто же из нас этого не знает?», - заявил Манукян.
Он обратился к гражданам с призывом не сгибаться и в случае требований и угроз писать заявления фракциям и депутатам. «Мы обещаем встать на вашу защиту. Не платите, если вас заставляют и уносят от ваши суммы, не спрашивая вас», - добавил Манукян.
Напомним, поправки к Закону «О накопительных пенсиях», уже принятые в первом чтении, предполагают отложить обязательный сбор накопительных пенсионных выплат до 30 сентября – срока, оговоренного Конституционным судом в его решении 2 апреля. До этого правительство должно привести Закон «О накопительных пенсиях» в соответствие с требованиями КС.